За всичко е виновен парниковият ефект
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:13 / 01.09.2005Коментари ()1748
©
За всичко ли е виновно глобалното затопляне? Разрушаващата сила на урагана Катрина отново повдигна научната и политическа полемика за парниковия ефект. В частност въпросите възникват около отказа на американския президент Джордж Буш от Протокола от Киото, който ограничава изхвърлянето на парникови газове в атмосферата. От едната и от другата страна на барикадата множество учени отстояват своите позиции. През миналия месец обаче изследователят от Масачузетския университет Кери Емануел публикува в списание "Nature" статия, в която пише, че през последните 50 години мощността на ураганите се е увеличила с 50%.

Един от основните елементи за развитието на циклоните, е температурата на морската вода. Когато тя превишава 26,4 градуса, вероятността от разрушителен ефект нараства. Следвайки логиката, е справедливо да се предположи, че глобалното затопляне има пряко отношение към урагана Катрина.

Не всички учени обаче са съгласни с това становище. Уилям Грей от университета в Колорадо е на мнение, че няма преки доказателства за съпричасността на парниковия ефект с природните стихии. Според учения броят на ураганите остава постоянен, а колебанията в тяхната интензивност, фиксирани през последните години, се дължат на нормални и естествени цикли. Така през 1930 година е отбелязано увеличение броя на циклоните, но след това всичко е влязло в рамките на нормалното. При всички положения, дори глобалното затопляне да има способността да оказва влияние върху този феномен, в наши дни е твърде рано то да се проявява.

Ученият Кери Емануел се съгласява с първата част на анализа на Грей, тъй като общото число на ураганите на Земята не се е променило от 90-те години. Изследванията обаче показват, че мощността на вятъра и интензивността на дъждовете постоянно нарастват. През последните 50 години нарастването е 50 % и това обяснява необичайната сила на урагана Катрина. Според Емануел жителите на Луизиана няма да видят в близките години подобна стихия. Следващият ураган обаче ще накара Катрина да бледнее, коментира ученият от Масачузец.

Специалистите, занимаващи се с промените в океаните и атмосферата на САЩ отбелязват, че през 9 от последните 11 години, е имало необичайно много урагани. В същото време застрахователната компания "Мънич ре" обобщи, че този феномен е увеличил загубите й.

Научните дебати около природната стихия продължават. Те протичат остро и заради политическите усложнения. Президентът Джордж Буш осъди Протокола от Киото. Според него документът не се основава на факти и ще бъде твърде скъп за Съединените щати. Щетите за милиарди долари, които нанесе "Катерина", обаче може да поставят американския лидер в трудно положение, ако връзката на стихията с глобалното затопляне бъде доказана. Анализът е на vsekiden.com.


Още новини от Аналитични новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/analitycs/Za-vsichko-e-vinoven-parnikoviyat-efekt-10047
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.