Работещите в Тубдиспансера на Варна почти година работят без заплати
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:06 / 11.05.2022Коментари ()1771
Работещите във варненската Специализирана болница по пневмофтизиатрични заболявания почти година лекуват пациенти с туберкулоза без заплати и в окаяни условия.

Диспансерната сграда е обект на масови кражби, след като в съседство бе настанен метадоновия център, липсват средства за ремонт, а флуорографът от години е извън строя и стои паркиран в двора заедно с очукана линейка.

Кризата вдигна на протест медиците, след като Общинският съвет не гласува пореден спасителен транш от 600 000 лв. за покриване на плащанията за възнаграждения и дългове към доставчици, съобщава "Труд".

Болницата е в тежко финансово състояние от 11 г., тъй като е търговско дружество, но не може да работи по клинични пътеки, а държавната субсидия е крайно недостатъчна.

"От април 2021 г. до момента сме получили заплати само за 2 месеца, а през останалото време караме с по 200-300 лв. аванси. Доскоро заплатите ни бяха едва 725 лв. Лекуваме опасна инфекция, но не получаваме вредни, нито униформи. Сами си покриваме разходите за транспорт, въпреки че стационарът е извън града. Инфлацията изяде парите, които чакаме от година. Питам управляващите, кога ще помогнат на нас, работещите българи", заявиха медицинските сестри Снежана Стоянова и Снежана Иванова.

По-голямата част от персонала на болницата е в пенсионна възраст, а нови попълнения няма. Пенсионери са и двамата лекари със специалност по белодробни болести - управителят доц. Христо Ганчев и д-р Нина Русева.

"Туберкулозата е многолика болест, която може да порази всички органи, а вече засяга и хора с добър социален статус. Появиха се и два нови варианта. Единият изисква 2 г. лечение, другият е нелечим, защото е резистентен към всички медикаменти. След пандемията идват пациенти с много тежки форми, работим с контактни лица. Имунологични тестове установиха, че всички сме с латентна туберкулозна инфекция", каза д-р Русева. От началото на годината новодиагностицираните пациенти са 13, като 7 от тях още са в стационара. Покрай пандемията обаче има и скрита заболеваемост, категорични са медиците. Те предупредиха, че заради бежанската вълна от Украйна и инфлацията неминуемо заразените с туберкулоза ще се увеличат. За лечението на ден на човек са необходими 90 лв. От 2 месеца МЗ отпуска 62 лв., а доскоро е давало малко над 40 лв. Затова субсидията на болницата за 2021 г. е била 235 000 лв. при реален разход от 800 000 лв., очерта причината за финансовия колапс доц. Ганчев. Той бе категоричен, че принципалът на болницата - Община Варна, има ресурс да запуши пробойната, след което местната власт и министерството трябва да решат генерално проблема.

Подходящ вариант е лечението на пациенти с туберкулоза да се прехвърли в инфекциозната клиника, където предстои основен ремонт, счита доц. Ганчев. Той и екипът му отхвърлиха като опасна идеята здравното заведение да бъде закрито, а болните да се изпращат в Бургас, като посочиха, че при транспортирането те могат да заразят други хора.


Още по темата: общо новини по темата: 1
28.01.2019 »

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Raboteshtite-v-Tubdispansera-na-Varna-pochti-godina-rabotyat-bez-zaplati-1264854
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.