Фармацевти правят корекции на лекарски рецепти
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:40 / 03.02.2010Коментари ()4615
© Plovdiv24.bg
Фармацевтите често са принудени да заместват лекаря. Става не само когато болните купуват медикамент без рецепта, но и с изписани препарати от лекар. Доказва го случай с дете на 1,6 години, преминало през спешно-приемното отделение на УМБАЛ „Свети Георги".

В неделя внучката ми вдигна висока температура и отидохме в Университетска болница. Лекарката ни прегледа и изписа рецепта, но в две аптеки отказаха да ми дадат лекарствата. Казаха, че отбелязаното количество е за 6-годишно дете, а не за година и половина, на колкото е внучката ми, разказа Ташка Асенова. В рецептата не е отбелязано името на доктора. На негово място има завъртян само един подпис под изписаните 3 препарата. Първият е антибиотик „Азатрил" 200 милиграма в 5 милилитра сироп, а дозировката е по 4 милилитра на ден. Следващият е сироп за кашлица „Сиракол" - 3 пъти по 4 милилитра, и „Тайлол сироп" - при нужда. В една аптека отказват да изпълнят рецептата, като се мотивират, че количеството е голямо за дете на година и половина.

Във втората - „Коларова-Вълева", съвестно коригират дозата на антибиотика. Попитах на колко години е детето и след като разбрах, че е на 1,6, намалих „Азатрил"-а от 200 на 100 милиграма. В изписаната дозировка е силен. А „Сиракол" се изписва над 6-годишна възраст, обясни аптекарката. Жената е дала и пълни указания на майката. Вписала е и възрастта на детето, тъй като е липсвала в рецептата.

Според лекари в предписанието на колегата или колежката им всичко е нормално. Имат значение тежестта на заболяването и килограмите на детето. В случая то е тежало 14 кила. За дозировката отговаря аптекарят. Ако има притеснения, ще се свърже с лекаря и ще изяснят нещата, коментира колега на доктора, който е изписал рецептата.

Не съм наясно с конкретния случай, но не намирам нещо нередно. За дете с това тегло дозата е допустима, заяви ръководителят на интензивно отделение на УМБАЛ „Свети Георги" доцент Тоньо Шмилев.

Фармацевтите обаче отпускат лекарството и също носят отговорност.

Много често ни се предоставят за изпълнение рецепти без необходимите реквизити. Липсват името на лекаря, специалността му, лечебното заведение, печат. Всяка рецепта трябва да съдържа и УИН (уникален идентификационен номер), обясниха фармацевти.

Когато има превишени дози, сме длъжни да се свържем с лекаря, за да ги уточним. Ако това е невъзможно - когато името му липсва или не можем да го разпознаем по подписа, ги намаляваме сами. Ако лекарят изрично настоява дозата да бъде по-висока от указаната, трябва да напише „sic volo" (така искам!), и да поеме отговорността, обясниха фармацевти. Те припомнят, че рецептата е документ и носи юридически последствия.

Източник: в. "Марица"



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Farmacevti-pravyat-korekcii-na-lekarski-recepti-136195
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.