© | "Преди да стигнем до бъдещето, има нужда да подкрепим тези, които са тук и сега – да насочим фокуса върху онова настояще, което откроява силните страни и положителните примери, и по този начин дадем заявка страната да се превърне в лидер в Югоизточна Европа. И ако трябва да отговоря на въпроса, защо и как в България кариера и живот, отговорът ми е: иновации. За да достигнем до този отговор, най-важното е да подкрепяме нашите таланти, младите хора, хората с умения, които променят средата около тях. Силно вярвам, че е постижимо с екипна работа и последователни усилия за промяна на средата, в която хората живеят, бизнеса оперира, а институциите улесняват процеса и помагат за премахване на бариери", заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел по време на форума "Кариера и живот – защо в България?" на Bulgaria Wants You, съобщиха от правителствената пресслужба.
Тя открои като предимство това, че България е страна членка на ЕС и ако искаме страната да е активен участник в настоящите динамични процеси, задаващ и оформящ посока, сега е моментът. "Обединени, а не разединени, активни, а не пасивни, дръзващи, а не страхуващи се, можем да направим така, че с талантите на България да променим виждането за страната, да подкрепим положителните примери и отстояваме мястото на регионален иновационен лидер", добави още Мария Габриел.
Вицепремиерът и министър на външните работи наблегна на 3 важни аспекта: ключовата роля на талантите и образованието, видът иновации, върху които следва да се насочи вниманието и как да отстояваме България като една от най-динамичните иновационни екосистеми в Югоизточна Европа. В този контекст тя отдаде заслуженото на учителите и университетските преподаватели, защото, по думите ѝ, те са най-важните мотиватори за разгръщането на талантите, а училищата и университетите са неразделна част от българската иновационна екосистема.
Мария Габриел наблегна и на предизвикателствата, например необходимостта от продължаване на модернизацията в образователната среда, въвеждането на иновационни практики в останалите обществено-икономически сфери, повече общи усилия за справяне с глобалните проблеми. Според нея образованието и иновациите са двата ключови инструмента за преодоляване на предизвикателствата във всички стратегически сектори, а България дава заявка да бъде лидер в Югоизточна Европа с обща стойност на стартъпите си от 5,6 милиарда евро и предоставяни повече на брой работни места на 100 000 души от всички останали страни в региона.
"Образование, таланти, умения, иновации, стратегически сектори – свързването им в мрежа може да бъде българският отговор на днешните предизвикателства. Искрено вярвам, че ако нашите таланти усетят, че са част от екосистема, в която хората взаимно се подкрепят, тогава ще усетят и ползите от кариера и живот в България. Имаме нужда от нашето българско поколение иноватори, което може да превърне България в част от новата вълна иновации. Кариера и живот в България е мисия. И ако нашите таланти искат да бъдат създатели, двигатели и лидери на иновационна екосистема от ново поколение, мястото е България", заключи вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел. |