Доц. Йосиф Аврамов: Не е необходимо увеличаване на данъците, не сме излезли от инфлационната спирала и кризата
Автор: ИА Фокус 16:21 / 06.10.2023Коментари ()4415
© Фокус
Беше излишно отлагането на бюджета за след средата на ноември. В никоя друга страна от ЕС парламентът не излиза 1 месец ваканция преди местните избори. Това е някаква българска версия на водене на предизборна кампания, в която да се включат и депутатите. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" доц. Йосиф Аврамов, преподавател в Нов български университет.

"В крайна сметка, 15 дни отлагане на внасянето на бюджета, който трябва да стане до 31 октомври, не е много фатално. Друго бе неприятното тази година, че бюджетът за настоящата 2023 г. се прие през месец юли и влезе в сила от 1 август. Това направи доста труден живота на бюджетните структури, най-вече на общините, някои болници, някои университети и т.н.

А колкото до това, че данъчните закони се качиха за обществено обсъждане е положително. Аз смятам, че ставката от 20% на ресторантьорите трябваше да се върне още с бюджета за тази година. Ковид пандемията премина, независимо, че сега има известна ескалация. И това е излишно, тъй като цените в ресторантите не се намалиха, не останаха на същите нива, а се повишиха някъде между 50-70, че и 100%, и това беше излишно.

Същото се отнася и за фитнесите и за другите обекти, където се намали ДДС. ДДС трябва да остане единствено, както беше до преди 2-3 години, единствено за туристическите пакети, за да може нашия туризъм да бъде конкурентен поне на този на Гърция и Турция, хлябът също. Не ми е приятно да твърдя да се вдига ставката на хляба от 0 на 20% и на брашното от 0 на 20%, но с брашно се правят и пасти. Правят се торти, скъпи сладкарски изделия, които се увеличиха поне 3-4 пъти. Аз си позволявам от време на време да посещавам по-луксозни заведения, където една торта, която струваше в порядъка на 2-3 лева, сега е около 10. Така че има резон да се повиши и ставката на хляба.

Друг е въпросът, че ние не направихме това, което трябваше, да намалим ставката на лекарствата. Ако намалим на хляба, да намалим и на няколко други основни храни като млякото, детски храни и т.н. Ние просто с ковид пандемията направихме няколко грешки във фискалната област и е резонно сегашният финансов министър да ги коригира", коментира той.

Няма увеличаване на данъците, просто има връщане на старите нива, категоричен е доц. Йосиф Аврамов. "Не е необходимо увеличаване на данъците на този етап. Страната все още не е излязла от кризата след ковид пандемията, не е излязла от тази инфлационна спирала, която не е само у нас, но и в САЩ и в страните от ЕС.

Друг е въпросът, че страните от ЕС, и то големите Франция, Испания, е 2-3 пъти по-ниска инфлацията от България и ние трябва да се борим срещу инфлацията. В България трябва да се има предвид, че една от причините за сравнително по-високата инфлация е това, че не сме член на еврозоната.

Страните, които са членове на еврозоната, с малки изключения има известни по-високи нива на инфлация само в прибалтийските страни. В Хърватия имаше за около 2-3 месеца, но нещата се урегулираха. Трябва да направим всичко възможно и да спазим предложената от ЕК и комисаря Дамбровскис дата 1 януари 2025 г.", допълни Аврамов.

Цоня СЪБЧЕВА


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Doc-Iosif-Avramov-Ne-e-neobhodimo-uvelichavane-na-danucite-ne-sme-izlezli-ot-inflacionnata-spirala-i-krizata-1850329
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.