Филолози от Пловдивския университет учат книгоиздаване в "Летера"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:30 / 08.09.2010Коментари ()3933
©
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
52 младежи от 19 специалности на висшето училище и 10 обучители се включиха в европейския проект "Студенти по пътя на книгата". Успешното завършване на практически курс по книгоиздаване "Студенти по пътя на книгата" отчетоха Филологическият факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и Издателство "Летера" ЕООД.

Проектът е по схемата за безвъзмездна финансова помощ BG 051РО001-3,3,03: "Училищни и студентски практики" по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси 2007 - 2013", съвместно с Европейски социален фонд 2007 - 2013 г. и Министерство на образованието, младежта и науката. Общата му стойност е 99 099,90 лв., обясни доц. Петя Бъркалова, зам.-декан на факултета и ръководител на проекта.

Продължителността на амбициозното начинание бе 12 месеца и по него са се обучавали 52 студенти, разделени в 5 групи, допълни тя. Младите хора следват в 19 филологически специалности на университета, сред които "Български език", "Български език и английски език", "Български език и немски език", "Български език и испански език", "Руски език и западен език", и "Славянска филология", "Приложна лингвистика", Лингвистика с информационни технологии" и др.

Сертификатите за успешно завършения практикум ще бъдат раздадени на 24 септември, а церемонията ще е част от програмата Европейска нощ на учените, подчерта доц. Бъркалова. Според нея реализацията на тези студенти като преводачи, редактори, коректори, издатели и книготърговци е не само престижна, но и съответства на тяхната квалификация. Стажът в издателството обаче ще допълва обучението им, тъй като в университета не се преподава редактиране, категорична е Надя Фурнаджиева, управител на "Летера" и ръководител на стажантската програма.

Тя е убедена, че съвместният проект "Студенти по пътя на книгата" ще засили партньорството между държавния университет и частния сектор в областта на хуманитарните науки. Практическото приложение на филологическите специалности ще създаде предпоставки за разкриване на магистърски програми с подобен профил и съответно - актуализиране на учебните планове, в които да залегнат летни практики в издателствата, смята доц. Бъркалова.

Целта на проекта е да мотивира филолозите да изберат професията на преводач, редактор, коректор, маркетингов или рекламен специалист в издателската дейност и търговията с книги. А с придобитите нови практически умения филолозите да открият подходяща и съответстваща на квалификацията им работа в Пловдивски регион и Южна България.

По време на практиката издатели и книготърговци са запознали студентите с нови автори и заглавия и като цяло със състоянието на българския книжен пазар, издаване, тиражи и цени. Младите хора са преминали теоретични и практически занимания по три модула: издателски политики и редакционна подготовка на заглавието; технология на създаване на книгата; маркетинг и реклама.

Общо 10 обучители - по петима от университета и от издателството, са запознали студентите какво представлява разработка на издателски план, ценообразуване, оформление, писане на анотации, предпечат, печат и подвързия на книга. Лекциите включват и създаване, координиране и работа на творчески екипи при създаване на различните жанрове книги: учебници, помагала, издания за културно-историческото наследство на България, художествена литература, детски книги и пр.

В направление "Издателски политики и редакционна подготовка на заглавие" основен наставник е Цветелина Димитрова от издателство "Летера". В същата дисциплина, но с модул "Коригиране", работата си е представила нагледно Красимира Станева, също от издателството. Колегата им Васил Киров обучава студените по дизайн и предпечатна подготовка, с модули "Технология на създаване на книгата" и "Маркетинг и реклама". Димитър Димитров и Деана Миткова от екипа на "Летера" са ръководили практическите занятия съответно по "Технология на създаване на книгата" и "Маркетинг и реклама".

Сред петимата лектори от Пловдивския университет е деканът на Филологическия факултет доц. д-р Живко Иванов - с тренинг-курс "Мултимедийни книги". Мария Гуджева от същия факултет е основен лектор в ИТ-модула "Видове обучения с използване на технически средства в мрежова среда - модулна обектно ориентирана динамична среда за обучение MOODLE". Преподавателят по западно-европейска литература гл.ас. Младен Влашки е демонстрирал нагледно "Рецензиране и критика на текстове", а гл. ас. Йордан Костурков - превод и редактиране. Направление "Маркетинг и реклама" на практическия курс води Весела Казашка, директор "Научна и приложна дейност" в ПУ "Паисий Хилендарски".

Всеки от бъдещите книгоиздатели е подготвил собствено маркетингово проучване в конкретни книжарници или сайтове за предлагането на автори и заглавия. Тази задача изисква взаимодействие на филологията с информатиката, коментират от Филологическия факултет. Извършва се статистическа обработка на читателския интерес, конструират се рейтинги и интерактивни форми за набиране на читателски мнения, подготвят се промоции на книги с мултимедийни средства.

Паралелно с това обучаващите се по проекта са изготвяли анкети, интервюта с издатели, читатели, библиотекари. Посещавали са панаири и базари на книгата, включихме ги и в организацията на премиери и четения, разказаха от "Летера".

В рамките на проекта напредъкът на всеки практикант е документиран в негово лично портфолио и в специален професионален дневник. Там периодично са отразявани всички указания и обучения в рамките на проекта, оценява се и справянето със задачи като изготвяне на рецензия, анотация и слоган, редактиране и коригиране, макетиране и работа с издателско-редакционни програми, маркетинг и рекламни стратегии, посещения на печатница, изготвяне на трейлъри на книги, работа в международната система за e-обучение MOODLE.

Във виртуална редакция на интернет страницата на проекта са поместени всички материали от практикума и студентите имат възможност да ги разширяват и надграждат.

Индивидуалните задачи включват още интервюта с издатели, презентиране на издателство, трансформиране на видеоматериал в текстов формат, художествен превод от чужд език по избор. Сред реалните събития, които са били и обучение "на терен" за младежите са работни семинари с писателя и журналист Евгени Тодоров, премиера на новата книга на председателя на СЕМ Георги Лозанов - "Какъвто трябваше да бъда", посещение в печатницата "Нова принт" АД и ПК "Жанет 45".


(C) ПОТВ


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Filolozi-ot-Plovdivskiya-universitet-uchat-knigoizdavane-v-Letera-190005
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.