© | Внимавайте с клиентските карти за отстъпки по празниците. За това алармира Габриела Руменова от организацията "Ние, потребителите“ в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.
"Миналата година по това време се наложи практиката да получаваме 30% отстъпка срещу клиентски карти, но се изискваше като клиенти да предоставим определено количество лични данни. Това ми се струва прекомерно. Ако все пак се съгласите да дадете детайлите си за изготвяне на такава карта, винаги можете да заявите, че сте променили решението си и вече не желаете съответният администратор да ползва личните Ви данни“, каза още Габриела Руменова. "Не си струва да дадем ЕГН-то си, за да получим процентна отстъпка от услуга или стока“, категорична е Руменова.
За да пазаруваме, без да се разорим при купуването на подаръци за празниците, е важно да не подхождаме емоционално. Когато избираме, трябва да мислим по-рационално. Иначе ще бъдем подвластни на маркетинговите трикове на търговците. Трябва също да знаем правата си като клиенти – как активно да ползваме информацията, която ни се дава за стоките. Да не отлагаме реакцията си, ако не сме доволни от предоставения артикул – нищо, че са празници, трябва да изразим позиция, категорична е Руменова.
Бързането при избора на подаръци води до грешки. "Много търговци не ни информират, че в доставките има забавяния и можем да получим подаръците си за Коледа чак през януари“, подчерта тя. Хората вече свикнаха да купуват коледни подаръци и по време на ноемврийския Черен петък, защото това е достатъчно дълъг срок да разгледат покупките си и да върнат нещо или да го заменят при нужда, каза още Руменова.
Когато получаваме ваучер като подарък, трябва да проверим за какъв период важи и дали ваучерът е поименен – т.е. дали може да се отстъпва. Може да се окаже, че сме си купили чудесен ваучер, но той да важи до края на януари, а човекът, на когото го поднасяме, да няма възможност да се възползва от него“, подчерта Руменова. |