Дариха НИМ с уникален сребърен медал в Деня на будителите
Автор: Цвети Христова 17:11 / 01.11.2024Коментари ()1360
Като почит към народните будители, на 1 ноември българският частен монетен двор "Булминт“ дари на Националния исторически музей сребърен медал с античен финиш "200 години от издаването на Рибния буквар“. Даряването бе съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 бр. Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр.  

Сребърният медал "200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лимитиран и равен на броя на годините от създаването на първото от общо 7 издания на буквар.  

Всеки от екземплярите бе индивидуално номериран – от 001 до 200, което допринася за високата колекционерска стойност на медала. Тиражът вече е изчерпан, а последният според номерацията медал – 200/200, бе запазен специално за НИМ, където се съхранява и оригинален екземпляр на "Рибния буквар“, споделят от "Булминт“  

На аверса (лицевата страна) във фоново изображение на профила на Петър Берон с църковнославянски шрифт и правопис е изписано официалното име на книжния паметник – "Буквар с различни поучения“. Около този надпис хармонично са разположени фигури на някои от животните, включени в раздела "Физически сказания“ – носорог, щъркел, слон и бобър. Вляво от тази композиция е изписан периодът, съответстващ на годишнината: 1824 – 2024 г.  

Впечатляващ е и реверсът, в чийто център е разположено най-голямото животно на планетата – кит, и по-точно именно този, който е включен в буквара.

Композицията включва симетрично разположени около кита други животни от раздела "Физически сказания“ – камилско птиче (щраус), делфин, таранд (задморски елен) и маймуна, както и името на медала – "200 години от издаването на Рибния буквар“, и част от буквите от българската азбука, обясняват от "Булминт“.  

Усещането за дистанцията на времето – 200 години, и представата за Възраждането като културна епоха, която бележи началото на новата българска история, във възпоменателния медал са предадени посредством техниката оксидиране или "античен финиш“. Солидните за такъв тип изделие тегло 46.65 g (1.5 oz) и диаметър 45 мм също допринасят за създаването на колекционерски продукт с автентичен възрожденски облик.  

Медалът ще стане част от експонатите в колекцията "Нагръдни и други отличия и награди“, която включва ценни отличия и изделия, отсечени по повод юбилейни годишнини и важни исторически, научни, културни и спортни събития.

Колекцията е сформирана през 1975 г. и непрекъснато се допълва като част от отдел "История на България през Възраждането, XVIII–XIX век", чийто ръководител е д-р Валентина Задгорска. От името на НИМ тя прие дарението на "Булминт“.


Още по темата: общо новини по темата: 154
02.11.2024 »
02.11.2024 »
01.11.2024 »
01.11.2024 »
01.11.2024 »
01.11.2024 »
предишна страница [ 1/26 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Dariha-NIM-s-unikalen-sreburen-medal-v-Denya-na-buditelite-2321954
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.