Разкриха как вашата работа и доходи могат да повлияят на риска от деменция
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:37 / 02.11.2024Коментари ()2033
©
Ако досега не е имало достатъчно причини да стимулират желанието ви да забогатеете, то резултатът от проучване, публикувано в Scientific Reports, ви казва защо да го направите.

Резултатите от проучването, проведено от изследователски екип от University College London, потвърждават това, което някак знаехме и сами: фактът, че високообразованите хора, от най-богатата една трета от обществото, са по-малко склонни да развият леко когнитивно разстройство и не допуснат това състояние да прогресира до деменция, пише New York Post.

Според цитираното изследване висшето образование от университета е свързано с 43% по-ниска вероятност да преживеете преход от здравословно когнитивно състояние към леко увреждане, като в същото време да сте в най-богатата една трета от населението е свързано с 26% по-малка вероятност лекото когнитивно увреждане да прогресира до деменция.

"Възможно е образованието и работните места, които изискват интелект, да изискват повече умствена стимулация и по този начин да спомогнат за изграждането на по-силен мозъчен резерв, помагайки за защита на хората от когнитивни увреждания и деменция", обяснява водещият автор на изследването Асватикути Гириш от Университетския колеж в Лондон.

За да проследи как социално-икономическите фактори влияят върху промените в когнитивното състояние на индивида, изследователският екип наблюдава група от 8442 души в продължение на десетилетие.

Участниците в проучването са попълнили въпросник, в който са предоставили информация за своето образование, професия и богатство, а изследователите са оценили психическото им състояние чрез медицински диагнози - резултати от когнитивни тестове и симптоми, докладвани от самите тях.

Изследователите проследиха как някои от участниците преминават през различни когнитивни състояния (здрави, леко увредени и деменция), отбелязвайки, че мозъчната функция може да се подобри с течение на времето.

Много от богатите са имали 56% по-голяма вероятност да се възстановят от леко когнитивно увреждане и да се върнат към здраво когнитивно състояние в сравнение с хората с малко богатство.

Също така, в случая на хората с висше образование имали 81% повече шансове да подобрят мозъчната си функция. "Това потенциално възстановяване е от решаващо значение за подобряване на качеството на живот в годините на стареене и намаляване на дългосрочното бреме на когнитивните увреждания върху здравните системи, семействата и обществото като цяло", казва главният автор на изследването Дорина Кадар.

В призив към политиците изследователите апелират да одобрят мерки в подкрепа на психическото и когнитивното благополучие на всички нива на доходи.

Те също така се надяват, че работата им ще стимулира по-нататъшни изследвания за това как социално-икономическите фактори, особено богатството, помагат за защита срещу когнитивен упадък.

Близо 7 милиона американци са били диагностицирани с деменция, пише New York Post. 

Рисковите фактори включват по-ниски нива на образование, загуба на слуха, високо кръвно налягане, употреба на тютюн, затлъстяване, депресия, диабет, прекомерна консумация на алкохол, травма на главата, замърсяване на въздуха, социална изолация, загуба на зрение, висок холестерол и липса на физическа активност.

Проучване от последната седмица установи, че упражненията само веднъж или два пъти седмично могат да намалят риска от деменция, както и честите тренировки.


Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Razkriha-kak-vashata-rabota-i-dohodi-mogat-da-povliyayat-na-riska-ot-demenciya-2322515
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.