В комисия: Депутатите да бъдат тествани за алкохол и наркотици, но да не променят работното си време
Автор: Самуил Иванов 17:29 / 16.12.2024Коментари ()847
© Булфото
Депутатите няма да променят своето работно време. Редовните заседания на парламента ще продължат да се провеждат в часовия диапазон от 9:00 до 14:00 часа. Предложението за промените в работното време бе направено от групата на "Има такъв народ". 

Те предлагаха редовните пленарни заседания, които се провеждат в сряда, четвъртък и петък, да стартират не от 9:00 часа и да продължават до 14:00 часа, каквато е традицията досега, а да стартират в 13:00 часа и да приключват в 18:00 часа. Александър Рашев обясни, че в часовете през първата част на деня депутатите ще могат да провеждат заседания на комисиите. 

Павела Митова пък направи друго предложение - депутатите да стартират в 10:00 часа и да приключват в 15:00 часа. Причината е - народните представители да могат да се придвижват по-спокойно до Народното събрание, както и да имат възможност да се подготвят за предстоящата работа в законодателния орган. 

Според Стою Стоев от ПП-ДБ подобно поправки трябва да бъдат направени, ако се реорганизира цялата дейност на парламента. Представителите на МЕЧ заявиха при обсъжданията, че ще се въздържат от подкрепа. 

Първото предложение получи 2 гласа "за", 4 гласа "против" и 9 се въздържаха. Второто предложение получи 2 гласа "за", 6-ма бяха "против", а 7 се въздържаха. Така работното време на депутатите няма да бъде променяно. 

"Възраждане" пък предлагаха извънредните заседания да се насрочват не по-късно от 24 часа преди провеждането им. Целта на поправката бе предвидимост в работата на депутатите и недопускането на провеждането на повече от едно заседание в рамките на един ден. 

Предложението получи 2 гласа "за", 1 беше "против", а 12 се въздържаха. Така на практика бе отхвърлено от комисията

От ИТН предлагаха още в случаите, когато депутати участват в две комисии, които обаче се провеждат едновременно, те да могат да предоставят в писмен вид решението за това как ще гласуват на председателя на Народното събрание предварително. Предложението бе направено заради обстоятелство, че депутатът не може да участва в заседанията и на двете комисии. 

При гласуването на предложението обаче то бе отхвърлено от комисията, след като 4-ма бяха "за", 3-ма бяха "против", а 8 гласуваха с "въздържал се".

Атанас Славов предложи сроковете по законопроектите да не спират да текат по време на ваканции. Той обясни, че целта на предложението е да не се забавя работата на народните представители. Според Йордан Цонев подобна корекция не би ускорила работата на парламента. 

При гласуването 9 бяха "за", нямаше "против", 5 се въздържаха, с което текстът бе приет.

Депутатите не приеха и предложение на ПП-ДБ длъжностни лица, които не могат да се явят физически в заседанията на комисии, да могат все пак да се включват чрез видеовръзки. От "ДПС-Ново начало" изказаха резерви по предложението заради възможността поканените лица да целенасочено да избягват физическото присъствие в заседанията. "Възраждане" попитаха как и кой ще преценява невъзможността поканените лица да не участват физически в комисията. 

Комисията отхвърли и предложение на Петър Петров от "Възраждане" председателят на парламента да прави проверка на кворума след прекъсване на заседанието да бъде правена само веднъж и не по-късно от един час след извършването му, ако такъв не бъде установен, то то да бъде прекратено. 

Стою Стоев от ПП-ДБ заяви, че ограничаването на председателя за броя проверки на кворума при прекъсване би нарушило неговите правомощия. 

Депутатите не приеха ограничаването на опитите за отправянето на коментари по декларации, изчетени от парламентарната трибуна. Целта на предложението на "Възраждане" бе ограничаване за възможностите за обсъждане на съдържанието на декларациите. 

Йордан Цонев заяви, че по-добре е да няма процедури след декларацията. Той каза, че първоначалното предложение няма как да бъде ефективно. 

Депутатите ще могат да се използват микрофон, за да отправят изказвания от място. От ИТН настояваха това да бъде изрични забранено. Йордан Цонев обаче уточни, че такава забрана не би следвало да бъде приемана, тъй като в някои случаи депутатите не могат да се изкажат от парламентарната трибуна. 

Той предложи да се впише изрично текст, който да забранява окупирането на парламентарната трибуна.

Депутатите приеха народен представител, който извършва преподавателска дейност във висше учебно заведение, да може да получава възнаграждение за трудово правоотношение. До момента депутати, които са и преподаватели, трябваше да преминат или на граждански договор, или да получават хонорар.

Комисията прие предложението на ИТН депутатите да бъдат тествани с кръвна проба преди началото на всяка парламентарна сесия за наркотици и алкохол. Това ще се случва, в случай че председателят на Народното събрание или 1/3 от народните представители са преценили, че от поведението на конкретен депутат може да се предположи, че е употребил алкохол или наркотици. Решението се взима с гласовете на повече от половината присъстващи депутати в пленарната зала.  

Изследването ще трябва да се извърши в медицинска лаборатория по преценка на председателя на парламента. 

Решението бе прието с 10 гласа "за", нито един "против" и 3 гласа "въздържал се".


Още по темата: общо новини по темата: 423
16.12.2024 »
16.12.2024 »
16.12.2024 »
16.12.2024 »
16.12.2024 »
16.12.2024 »
предишна страница [ 1/71 ] следващата страница

Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/V-komisiya-Deputatite-da-budat-testvani-za-alkohol-i-narkotici-no-da-ne-promenyat-rabotnoto-si-vreme-2378535
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.