Счетоводител: Хората, които продават еднократно жилище, което е ново строителство, няма да дължат ДДС
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:43 / 14.01.2025Коментари ()100165
©
Физически лица, които продават еднократно (инцидентно) жилища от типа "ново строителство“ няма да имат задължение да се регистрират по Закона за данъка върху добавената стойност, да начисляват ДДС върху сделката и да го внасят в хазната. Това заяви Пламен Донев, член на Управителния съвет на Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС) и директор "Данъчни и счетоводни услуги“ пред Bloomberg TV Bulgaria.

Донев коментира промените в ЗДДС, които бяха одобрени от Министерския съвет и внесени в Народното събрание в края на миналата година. С тях се предлага нов, специален режим за регистрация при облагаеми доставки, свързани със сгради, части от сгради или строителни (урегулирани) терени. Според експертите на Министерството на финансите, които са разработили текстовете, целта е да се намалят ДДС измамите от страна на малките строително-предприемачески компании.

Предложените изменения обаче предизвикаха коментари от строителни предприемачи и други участници на имотния пазар, че в обхвата на разпоредбите може да попаднат и физически лица, когато те продават жилищен имот, който попада в категорията "ново строителство“ (до 5 години от издаването на разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация на сградата).

"Темата е изключително сложна и експертна. Неслучайно от ИДЕС сме изразили специално становище, за да насочим Министерството на финансите и народните представители какво трябва да се направи, за да се изчистят неясните моменти в предложения режим. За инцидентни продажби от физически лица не би следвало да се дължи ДДС и тези сделки не би трябвало да попадат в обхвата на този предложен режим. Но има много условности и затова от ИДЕС настояваме да има ясна дефиниция за приложното поле на новия специален режим, насочен срещу данъчните измами и отклонения от облагане с ДДС, които са твърде разпространени в българската практика.“

Пламен Донев предупреди, че ако текстовете бъдат приети от парламента във вида, в който са внесени, ще се създаде огромен риск в определени случаи физически лица (продавачи на ново строителство) да бъдат тормозени от приходните органи.

Технически погледнато проблемът е в определението за "данъчно задължено лице“ по смисъла на ЗДДС и дали физическите лица ще попаднат в тази група. За търговските дружества е ясно – те са данъчно задължени лица, но при физическите лица има различни казуси в практиката. Ако физическо лице продава много имоти в рамките на една година, за него също има задължение за регистрация по ДДС, обясни събеседникът.

Практиката на Върховния административен съд (ВАС) е, че в обхвата на ЗДДС попадат физически лица, които продават три или повече имота в рамките на една година, тоест извършват системно такава дейност с цел извличане на печалба в свой интерес.

Според Пламен Донев внесените в Народното събрание промени в ЗДДС имат за цел да спрат практиката, при която строителни предприемачи продават всички нови апартаменти в рамките на една седмица и така избягват регистрацията по ДДС и начисляването на данъка. "Тази "вратичка“ продължава да стои отворена и компаниите в сектора масово се възползват от нея. Предложените мерки ще бъдат изключително ефективни за спиране на тази недобросъвестна практика.“

В България е широко разпространена практиката строителните предприемачи да купуват терени, като обезщетяват собствениците им с апартаменти в бъдещата сграда (прехвърляне на правото на строеж срещу обезщетение). Тази сделка е еднократна, но тя е с ясната идея да се реализират икономически изгоди, така че и тези сделки трябва да бъдат обложени с ДДС, коментира гостът.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Schetovoditel-Horata-koito-prodavat-ednokratnozhilishte-koeto-e-novo-stroitelstvo-nyama-da-dulzhat-DDS-2410216
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.