Експерти: Най-големият разход за пречистващите кани за вода e, че трябва да влагаме непрекъснато пари за нови филтри
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:56 / 04.04.2025Коментари ()12272
©
Слаба ефективност на филтрите в пречистващите кани за вода – това установи проучване на асоциация "Активни потребители" от декември 2024 г. Наш екип сравни качеството на чешмяната и пречистена вода, за да установи как се справят филтрите за пречистване. 

Стела Стойкова използва пречистваща кана с филтър няколко пъти на ден, за да поддържа добрата си хидратация. 

"За мен е много важно да приемам вода, която се пречиства от кана. В чешмяната вода има всякакви вредни химикали и не се чувствам сигурна да пия от там. Гърлото започва да ме боли ден по-късно, след като съм пила чешмяна вода", сподели тя пред Bulgaria On Air.

В здравната инспекция наш екип остави една проба от чешмяна вода и две проби, пречистени от кани на различни производители, за да направим сравнение между тях. Изследвано беше качеството на водата по два замърсителя – нитрати и остатъчен свободен хлор. 

Резултатите от изпитването на чешмяната вода показаха ниски стойности и по двата показателя. И двете кани са намалили количеството нитрати, като филтърът на една от тях се е справил по-добре. 

Тези за хлора обаче са по-различни. Филтърът на едната кана не е пречистил наличния, докато при другата той изцяло липсва. Независимо от пречистването замърсителите са в норма. 

"Стойностите за нитрати са 50 мг на литър, а остатъчен хлор са 0,4-0,5 мг за литър. Тук и трите проби са с изключително чиста, питейна вода", коментира д-р Сергей Иванов.

Това подлага под въпрос нуждата от използването на кани в ежедневието, допълват експерти. 

"Каните са нещо, което се опитват да ви продадат. Единственото, което могат да чистят каните сравнително добре, това е хлорът, който се слага за дезинфекция", обясни той.

"Маркетинговите твърдения са много богати, често невероятни - че удължава живота на домакинските уреди, сякаш ние си наливаме вода от пералнята с кана за вода. Претендират да почистват вода. Те са много популярни, достъпни, но не трябва да забравяме, че най-големият разход в тях е консумативът, тоест ние периодично трябва да влагаме пари за нови филтри", посочи представителят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Eksperti-Nai-golemiyat-razhod-za-prechistvashtite-kani-za-voda-e-che-tryabva-da-vlagame-neprekusnato-pari-za-novi-filtri-2508122
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.