Археолози проучват земите на Одриското царство
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:44 / 10.07.2011Коментари ()1519
©
Тракийски царски резиденции, тържища, храмове и сакрални територии проучват археолозите върху земите на Одриското царство. Н.с. І ст. Иван Христов заяви, че районът на билото на Същинска Средна гора от връх Фенера до връх Орела маркира една територия, която се оказва вътрешна за Одриското царство. "Ядрото на Одриското царство се разпростира на север от Същинска Средна гора в днешната Стрямска долина, старото Гьопса или долината около Карлово и Сопот, и същевременно - районът около Старосел до към Панагюрище, е една вътрешна част на Одриското царство. Не случайно едни от най-значимите монументални паметници от пределинистическия период, на границата на класическата и елинистическата епоха, са концентрирани именно в този район - района на Старосел до Панагюрище", каза той.

Имаме един резиденциален център около Кози грамади, който най-вероятно е контролирал обширна територия - около 100 кв. км. Имаме податки за още една в района на Копривщица, работена от колегата Даниела Агре.
Тази територия е имала в пределите си две тържища или емпориони. Едното се проучва от доц. Кисьов, директора на Археологическия музей в Пловдив, то е в с. Васил Левски, Карловско. Другото се проучва от доц. Маджаров, колега от музея в Хисаря, който проучва при с. Кръстевич едно такова търговско средище - каза Иван Христов.

"Имаме и храмова територия, сакрална територия - места, където се извършват обредите, свързани с поклонение пред мъртъвците, аристократичните особи на Одриската династия, именно в района на Старосел. Една територия - изключително наситена със значими паметници, които в момента отчасти обогатяват българските музеи. Казвам отчасти, защото голяма част са изнесени зад граница. Но това не е случайно място", каза Иван Христов.

По думите му - проучванията около Кози грамади затвърждават представата, че районът на Същинска Средна гора, около Кози грамади и прилежащата територия от двете страни, юг и север, на тази брънка от планината, са исконни одриски територии. Те са центрове на много развита цивилизация и култура.

Не случайно и култовото място при с. Дъбене, което се проучва изключително успешно от колегата Мартин Христов, се намира там. Това е едно светилище, което има надрегионално значение, може би, общотракийско, още през бронзовата епоха. Тази традиция там да има богат център и се е развивала още през първо хилядолетие пр. Хр., каза Иван Христов.

Източник: Агенция "Фокус"


Още новини от Регионални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/regionalni/Arheolozi-prouchvat-zemite-na-Odriskoto-carstvo-269530
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.