Изложба под надслов Рубаи в галерия Сариев
Автор: Екип Plovdiv24.bg 14:51 / 09.05.2007Коментари ()1647
©
Рубаи са онези прелестни четиристишия на големия персийски поет, философ, астроном, математик и лекар Омар Хайям, които познаваме като формули за възхвала на духа, свободата, красотата. Написани преди 900 години, сега може да ги видим изписани върху керамичните тела на огромни бокали в изложбата на проф. Красимир Джидров - РУБАИ.

Красимир Джидров е един от най-известните български автори, работещи с керамика, учител на съвременното поколение творци, които превърнаха керамиката в модерна медия. С прецизното изграждане на формата, финия усет за детайл и изящния рисунък, неговият почерк е разпознаваем и предизвиква не само естетическа наслада, но провокира въображението и свобода на тълкуванията. Нееднозначните му творби третиращи насладата, болката, телесното нараняване са познати от изложбите в Галерия Сариев - маските с външност на воин и вътрешност на бог; съблазнителните ябълки - прекрасно, перфектно цели или огризани като женски торсове, препращат към библейски алегории и съвсем в духа на големия персийски поет - апологизират живота.

Настоящата изложба на Класимир Джидров е преклонение пред Омар Хайям и материализиран израз на неговата философия. Бокалите в тъмни и светли цветове с изписани стихове от Руба'йят и ябълките с женски лица са мъдър прочит на кръговрата на живота с неговата дуалистична единност. Наредени в две редици - тъмна и светла бокалите са едновременно чаши на насладата и опиянението и горчиви чаши на разочарованието. Те са утроби и урни; пълно - празни носители на смислите на битието. Ябълките, с отгризки - женски лица, разказват неизбежната болка в любовта, наранената цялост като условие за живот. Хтоничното и соларното, мъжкото и женското, тленното и вечното като в стих на Омар Хайям съществуват и като взаимосвързани, но и като опозиция, в която победител е свободният дух.

И както в рубаите на Хайям тя - глината, пръстта е изначалната, вечната, даваща и приемаща живота, а той - грънчарят е нейният мъчител, но и оформител, така и в Рубаи на Красимир Джидров той - творецът е дал форма на извечната земя за да я превърне в поетична керамична притча.


Проф. Красимир Джидров

1947 - роден в София
1965 - завършва Художествена гимназия в София
1972 - завършва Национална художествена академия в класа на проф. Венко Колев
1993 - професор и шеф на катедрата за керамика в Националната художествена академия

Изложби:
Редица самостоятелни изложби е правил както в България (София, Пловдив, Бургас, Шумен, Созопол, Несебар, Троян) така и в чужбина - Абстрия, Хърватска, Турция, Германия, Македония. Участник е в пленери по изкуствата в Троян, Брацитово, Павликени, Ковачевица, Костанца (Румъния), Ресен (Македония), Истанбул (Турция), Линц (Австрия).
Организатор на Международния пленер АРТ Керамика в Троян. Реализирал е монументални творби на архитектурни обекти в София, Плевен, Русе, Варна, Хисар както и в посолството на България във Виена и Лисабон.



Още новини от Любопитни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Izlozhba-pod-nadslov-Rubai-v-galeriya-Sariev-27042
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.