Румънски самолети ще пазят небето ни
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:38 / 13.10.2011Коментари ()7168
© Impact Press Group
Военновъздушните сили на България и Румъния ще пазят заедно небето над границата ни. За това се споразумяха премиерът Бойко Борисов и румънският му колега Емил Бок при първото съвместно заседание на правителствата на двете страни, което се проведе вчера в Букурещ. Споразумението за авиополицията бе подписано от военните министри Аню Ангелов и Габриел Опря и е част от ангажимента към НАТО за интегрирана въздушна отбрана.

"Общата охрана на въздушните граници ще спести пари. А с наличната техника, която имаме, ще пазим и шенгенската граница", обясни Борисов, визирайки наскоро доставения хеликоптер "Пантер", като се чакат и още два. Премиерът допълни още, че "Европа е спокойна, защото България и Румъния пазят перфектно браздата" и апелира и някои държави от Шенген "също да го правят така добре и да се учат от нас."

Българската делегация бе посрещната с военни почести в Букурещ. Премиерът Бойко Борисов спази традицията и поздрави гвардейците с румънското "Буна зиуа, солдаци" (Добър ден, войници - б.а.).

Очаквано Шенген е била една от обсъжданите по време на съвместното заседание теми. "Подготвени сме и искаме коректно решение въз основа на постиженията ни и на спазването на правилата, а не изменянето им по време на играта", отбеляза Бок. Борисов пък допълни: "Всеки, който посети Българя и Румъния, ще се убеди, че това са два много древни народа, които не заслужават да бъдат обиждани."

Другата обсъждана тема била общите проекти по Дунав. От думите на румънския премиер стана ясно, че общо 4, а не 3 моста ще свързват двете страни. Става дума за съществуващия Дунав мост, строящия се при Видин-Калафат Дунав мост 2 и още два - Калараш-Силистра и Оряхово-Бекет. Досега се обсъждаха варианти само за една допълнителна връзка.

Вчера стана ясно още, че газовата връзка между двете страни ще започне да работи от началото на 2013 г.

Вчерашното съвместно заседание няма да е последно. Премиерите подписаха декларация, с която се създава Съвет за сътрудничество на най-високо ниво. Това означава, че поне веднъж в годината министерските съвети на България и Румъния ще се събират и ще обсъждат докъде са стигнали със съвместните си проекти.

Източник: в. "Монитор"



Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Rumunski-samoleti-shte-pazyat-nebeto-ni-295365
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.