© Plovdiv24.bg | | Предстоят честванията на Великденските празници. В църковните храмове ще се провеждат празнични литургии с масово събиране на хора. Ритуалът на християнския празник е свързан с палене и пренасяне на горящи свещи по домовете, което повишава опасността от възникване на пожари и инциденти. С цел осигуряване пожарната безопасност на църковните храмове по време на Великденските празници в Пловдивска област служители от Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" извършиха тематични проверки.
При тези проверки бяха посетени 156 обекта и бе обърнато особено внимание на създадената организация за пожарна безопасност, осигуряването на условия за успешна евакуация, изправността на електрическите и отоплителни инсталации и съоръжения, изправността и наличието на уредите и съоръженията за първоначално пожарогасене, осигурените условия за успешно пожарогасене и други. При проверките за констатирани нарушения на правилата и нормите за пожарна безопасност служителите връчиха 43 разпореждания и едно уведомително писмо с конкретни срокове за изпълнение непосредствено преди Великден. Констатираните нарушения се свеждат най-често до наличие на неизправни пожарогасители, недостатъчен брой или липсващи такива.
В част от обектите има пропуски по организацията на пожарната безопасност. Извършени са инструктажи на длъжностните лица в храмовете, като е акцентирано върху ограничаването на предпоставките за възникване на пожари в църковните храмове, както и първоначалните действие при пожар и евакуацията на посетителите. Организирано е подходящо работно време на състава за осъществяване на контрол по осигуряването на пожарната безопасност в църковните храмове.
Дежурните смени са проучили оперативната обстановка, начините на водоснабдяване и пътищата за достъп. Проверките за организацията и контрола и изпълнението на предписаните мерки за пожарната безопасност продължават. Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" Пловдив призовава за внимателно боравене със свещите при посещението в църковните храмове и при пренасянето им по домовете. Всяка запалена свещ крие опасност, особено за хората с по-дълги или обемни коси, които лесно могат да пламнат. Ако обаче всеки пази най-близко стоящите до него хора, вероятността да пламне нечия дреха или коса е минимална. Запалените свещи, които се пренасят след църковните церемонии, създават сериозни предпоставки за възникване на пожари.
Оставени без надзор върху горими предмети могат да предизвикат пожар. Опасност за запалване се крие и при пренасянето им в автомобилите. След прибирането си в домовете, не оставяйте запалените свещи да горят без надзор, дори ако сте в съседна стая. Пламъкът лесно се прехвърля от един предмет на друг, а последиците, до които може да доведе един пожар, са изключително сериозни. Не допускайте децата да си играят със свещите, а боравенето с тях да става само с родителски контрол. При инцидент по най-бързия начин сигнализирайте на тел. 112! |