© | | Заради безразборното, според областния управител, унищожаване на горски масиви и не дотам регламенираното придобиване на дървен материал, болшинството от горските пътища са в безобразно състояние и достъпът до горите е невъзможен дори с най-добре оборудвани автомобили. Тежките камиони не спазват никакъв ред на преминаване и разрушават ежедневно пътищата- и държавни, и общински. Водопроводната мрежа в много от малките населени места също е пострадала от тях.
За това областният управител свика спешна среща на представители на Регионалната дирекция по горите, Южно централното държавно предприятие, Инспекцията по труда, полицията и ловните сдружения. На нея бяха обсъдени начините за предотвратяване на безразборната сеч, контролирането на наетата работна ръка,осъществяваща сечта, проверката на добития дървен материал. Според участниците в срещата трябва да се засили контролът върху достъпът до горските масиви и тежките камиони трябва да преминават само по нарочно утвърден маршрут. Освен това, фирмите наемащи дървосекачи, трябва да засилят контролът върху наетата работна ръка. Причината е, че в кметствата на населените места от Родопската яка има постъпили десетки оплаквания за кражби от частни имоти.
По данни на Регионалната дирекция по горите само за първите 4 месеца на годината има издадени 450 наказателни постановления на нарушители в горите. Само за две от тях обаче има образувани досъдебни производства. Още от другата седмица, по настояване на Здравко Димитров, Регионалната инспекция по труда започва масови проверки на фирмите, добиващи дървен материал. Освен това кметовете на общините, засегнати най-вече от проблема, ще трябва да изготвят карти, на които да се обозначи кой път е държавен и кой общински, за да стане ясно кой трябва да се грижи за неговата поддръжка. След 10 юни ще бъде свикана повторна среща по проблема с незаконната сеч, на която ще присъсват и представители на прокуратурата. |