Втори проект за Стария Пловдив чака пари от японското правителство
Автор: Екип Plovdiv24.bg 04:45 / 01.12.2007Коментари ()1887
©
До средата на 2009 г. ще стартира реализацията на втори проект, финансиран от японското правителство за хармонизиране и благоустрояване на средата в Архитектурно-исторически резерват "Старинен Пловдив". Това съобщи проф. арх. Христина Станева, председател на ИКОМОС - България, пред участниците в Регионалния форум за изграждане на културен трансбалкански коридор между България, Румъния и Гърция, провел се на 16-17 ноември в Пловдив. Проектът кандидатства за финансова помощ на стойност 714 хил. долара под формата на техника и техническо оборудване на културни обекти в стария град по линия на донорската програма на правителството на Япония за опазване на световното културно наследство. Той сe явява продължение на приключващия в края на тази година проект за реставрация на седем къщи в резерват "Старинен Пловдив", финансиран с 1 млн. долара от Японския попечителски фонд към ЮНЕСКО.

Досието за новия проект беше разработено през 2006 г. по инициатива на почетния председател на ИКОМОС - Япония, проф. Акира Ишии и на проф. Христина Станева от българска страна. В края на миналата година то бе внесено за одобрение чрез Министерството на външните работи и японското посолство в София.

Наскоро експертна японска група е посетила на място стария град и вече подготвя доклад до външното министерство на Япония с конкретните финансови параметри на безвъзмездната помощ, съобщи Весела Илиева, директор на общинския институт "Старинен Пловдив". Тя посочи, че се кандидатства за техническо оборудване на двата най-големи реставрационни обекта по проекта на ЮНЕСКО - Баятова-Бакалови къщи и къща "Клианти". Възрожденският ансамбъл Баятова-Бакалови къщи, който вече е почти напълно обновен по проект на арх. Румяна Пройкова, се предвижда да бъде превърнат в Дом на наследството, където собствениците на стари къщи ще получават съвети и консултации, а посетителите ще научават подробни данни и факти за културно-историческото наследство на Пловдив. В двете пластично огънати една към друга къщи в подстъпите на Небет тепе освен постоянни експозиции ще бъдат създадени и "отворени" работещи ателиета за нагледно изработване на "реплики" от пловдивските старини, като необходимата реставрационна техника ще бъде доставена по японския проект.

Бъдещата адаптивна функция на къща "Клианти", която все още е в процес на реставрация по проект на арх. Вера Коларова, е център за интеркултурен диалог. За тази цел е необходима скъпоструваща съвременна апаратура за симултанен превод на осем езика и мултимедия. В новия проект също са включени оборудване за реставрираната къща "Георгиади" (Музей на Възраждането) - нови експозиционни витрини, аудиогидове и мултимедия, както и ефектно осветление и съвременно озвучаване на Античния театър и реставрационна техника за общински институт "Старинен Пловдив", с която да се облекчи поддържането на движимите и недвижимите паметници в стария град.




Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Vtori-proekt-za-Stariya-Plovdiv-chaka-pari-ot-yaponskoto-pravitelstvo-35642
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.