Общо 17 медни монети са открили досега археолозите на провеждащите се разкопки пред Пощата, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Те вече са стигнали до късноантичния пласт, намиращ се на около 2.5 м дълбочина, като от същата епоха е част зида на мястото, в едната си част вече разкрит от специалистите. Направен е от оловен камък, с бял хоросан, а откритата последна монета - меден фолис е от времето на император Юстиниян - около IV-VI век, разказа Румен Иванов, член на екипа от археолози.
Монетите, намерени на разкопките, датират най-рано от III век, а най-късно от управлението на султан Мурад, управлявал от 1359 до 1389 г.
На 12 юни със символична първа копка кметът Иван Тотев даде старт на археологическите разкопки до Пощата. Досега по значимите находки, открити на мястото са строителен надпис на старогръцки, керамичен свещник от 12-и век, опушен в долната си част, който може да е използван и като капак на съд, както и две корубести монети, сечени по времето на византийската династия на Комнините.
На мястото на разкопките се намира тази част на Античния град, където няма масивно строителство и в тази връзка се надяваме да открием и архитектурни елементи - капители, които до момента не са открити във Форума на древния Филипопол, разказа преди време ръководителят на обекта археолог Елена Кесякова.
Става въпрос за времето, през което е управлявал римския император Август. Тогава се прави и първият градоустройствен план на античния град в равнината.
Проучванията на Форума на античния Филипопол стартират от 1971 г., когато става ясно, че под Пощата се намира централният площад на древния град. Това е най-големият античен площад, намерен в съвременните български земи, заяви още археоложката.