© Plovdiv24.bg | | Подкрепата за Клуб "Бунарджик", който се строи на мястото на бившия ресторант "Голям Бунарджик" категорично надделява. Това сочи представително социологическо проучване, направено от "Сова Харис". Проучването е изготвено в периода 6 - 11 ноември 2012 година чрез регионална представителна извадка - интервюирани 600 лица на възраст над 18 години. Анкетата съдържа 12 въпроса, включително за работата на кмета и общинската администрация през първата година от мандата, за основните проблеми в Пловдив, за ролята на бизнеса и инвестициите.Основните проблеми на града според интервюираните са лошата инфраструктура, чистотата и нередовния градски транспорт. Според тях обаче ситуацията в Пловдив през последните 3 - 4 години се е променила към по-добро. 75% от пловдивчани са на мнение, че кметът и новата общинска администрация работят добре и развиват града.
По повод на развитието на икономиката в Пловдив оценките са силно поляризирани - 14 на сто от анкетираните считат, че се случват много положителни неща, 37 процента - че има отделни позитивни промени, но преобладават негативи, 38 на сто - че местната икономика е в криза и тя се задълбочава. Повечето от пловдивчани - 65 на сто - са на мнение, че местнят бизнес не прави достатъчно за социално - икономическото развитие на града. Неблагополучията в икономическото развитие на Пловдив се обясняват предимно с политически интереси на определени партии, конкуренция между местни бизнес фактори и намесата на софийски политически и икономически интереси.
77% от пловдивчани познават най-новия инвестиционен проект в града на Бунарджика и са запознати с проекта за изграждане на клуб на мястото на стария ресторант "Голям Бунарджик". 70% от тях подкрепят иновацията. Основните причини, посочени от тях са облагородяването на района и превръщането му в по-привлекателна зона за отдих. Едва 15% от анкетираните посочват хълма като своя любима дестинация за разходки и отмора в момента. Значително по-атрактивни според тях са парковете | © Plovdiv24.bg | Изграждането на клуб "Бунарджика" получава голяма подкрепа | в централна градска част и Стария град. 53% от анкетираните казват, че ходят на хълма с известни резерви, а други 22% споделят, че не са минавали от години не са минавали от там именно защото се страхуват от инциденти. Според 80% от анкетираните, подобряването на сигурността и общата визия на хълма, ще привлекат в парка повече съграждани и туристи.
Най-голямата подкрепа за изграждането на нова сграда на мястото на грозните руини дават представителите на бизнеса и хора на свободни професии - 67 на сто, а също така пловдивчани в активна възраст между 40 и 49 години - 62 на сто. Високо е одобрението сред учащи, студенти и работещи пловдивчани, най-ниско е сред пенсионери - 42 процента, както и сред безработни.
Едва 30% от анкетираните имат резерви към проекта. Основните притеснения са, че ще се наруши автентичността на тепето. Според противниците на проекта, застрояването на тепето е достатъчно и няма нужда от повече. Част от тях имат резерви и заради притеснения от създаване на допълнителни шум.
Източник: Сова Харис |