© | Проект за първата в Пловдив обособена "Младежка зона" на Младежкия хълм е внесен в Община Пловдив, разказа за репортер на Plovdiv24.bg авторът на идеята Антон Тодоров.
Става въпрос за изграждането на различни спортни съоръжения и туристически атракции, които се предлагат предимно в планинските райони. Заедно със съществуващата сграда в подножието на Младежкия хълм ще се формират един спортен и учебен център, предназначен за деца и възрастни, за граждани и гости на града. Центърът ще бъде изключително подходящ за извънкласни и извънучилищни форми на преподаване, зелени училища, детски лагери, спортни лагери и мероприятия, скаутски лагери, тим билдинг и физически тренировки на спортни клубове от града и страната.
"В съчетание със съоръженията на Гребната база, ще се формира един уникален спортен кампус за територията на България, концентриран в гр. Пловдив", убеден е авторът.
Идеята е проектът "Спортно-учебен център "Младежки хълм" да помогне с ангажирането на свободното време на младите хора и на базата на изградените екологични, образователни и спортни съоръжения да се осъществяват постоянни събития, състезания и учебни посещения за активен спорт на открито, лагери за деца и младежи, развитие на неформалното екологично образование и създаване на практически навици и умения за местните подрастващи и гостите на Пловдив.
Проектът предвижда изграждане на множество спортни съоръжения и игрища, обособени места за всякакви видове младежки дейности като работилници, обучение чрез преживяване, умения за работа в екип и комуникационни умения, физически активности, стари игри и други.
Антон Тодоров смята, че популяризирането на спорта, екологията, неформалното учене и обучение е създаване на чувство за отговорност и отношение към света и обществото сред младите. Освен това проектът е една превенция срещу агресията, употребата на алкохолни и упойващи вещества, тютюнопушене, наднормено тегло сред младежите, нездравословен начин на живот. Помислено е и за интеграция на деца и младежи в неравностойно положение, както и подобряване на техния двигателен режим.
Проектът ще има 4 дейности: приключенски парк "Младежки хълм" с въжена градина, пътека за оцеляване, алпийски тролей - спускане с макара по наклонено въже и изкуствена стена за катерене и маршрути за скално катерене.
Финансирането ще бъде осигурено чрез спонсори, предимно в областта на екстремните спортове, екологията и туризма, както и чрез европейски проекти.
От община Пловдив ще се очаква да предостави терена за съоръженията и да подпомогне с финансиране изграждането на първия етап от проекта - въжената градина и закупуване на екипировка, както и да предостави съществуващата двуетажна общинска сграда в подножието на хълма и да съдейства за саниране на сградата по програма за енергийна ефективност.
Предвидено е и изграждане на "еко-лагер" чрез дарения на материали и доброволен труд, устроен изцяло с екологични материали. Той ще разполага с места за лагеруване на откритo, както маси и пейки. Групи до 20 души ще могат да го посещават дневно и да използват съоръженията към него. Бивакът е пригоден за провеждане на уроци на открито в частта на екологичното образование за деца и ученици от училищата в Пловдив.
"Децата и подрастващите все повече са ограничени в ежедневното формално общуване (училище) и все по-рядко прекарват свободното си време сред връстниците си в директен контакт. Именно това налага изграждането на нови места, където те да намират общи допирни точки и да изграждат себе", коментира още Антон Тодоров.
В идеята си той е подкрепен от Техникума по дървообработване, ОП "Туризъм", Сдружение на младите психолози - клон Пловдив, Национален младежки форум, студенти и ученици. |