Пловдивчанин спечели награда на най-голямото в света предуниверситетско състезание
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:42 / 20.05.2013Коментари ()1433
©
Станислав Атанасов
Най-голямото в света гимназиално състезание за научни изследвания Intel International Science and Engineering Fair, програма на Society for Science & the Public, обяви своите победители във Финикс. Станислав Атанасов от Пловдив спечели втора награда в категория "Математически науки" и 0 от Американското математическо общество. Румен Данговски от София получи поощрителна награда в категория "Математически науки" - Certificate of Honorable Mention от Американското математическо общество. Български гимназисти участваха за първи път тази година в Intel International Science and Engineering Fair. 

Йонут Будистеану, на 19 години, от Румъния спечели първо място на Intel International Science and Engineering Fair, програма на Society for Science & the Public за използване на изкуствен интелект за създаване на практичен модел на евтин автомобил, който може да се управлява самостоятелно.

Йонут каза, че неговото изследване се занимава с ключов глобален проблем. През 2004 година, автомобилните катастрофи са причинили смъртта на 2.5 милиона души в световен мащаб1, и 87 процента от инцидентите са в резултат от шофьорска грешка.2 С 3-D радар и закачени камери, Йонут е създал възможен за използване дизайн за автомобил, който се управлява самостоятелно, който може да регистрира пътните платна, както и позицията на колата в реално време - и това ще струва само 00. Той получи наградата Gordon E. Moore Award на стойност 000, наречена в чест на съ-основателя на Intel и учен Гордън Муур. 

Иша Кар, на 18 години, от Саратога, Калифорния, получи наградата на Intel Foundation за млад учен, на стойност 000. С изключително бързото навлизане на преносима електроника, Иша идентифицира важната необходимост от енергийно-ефективни устройства за съхранение. Тя е разработила малко на размер устройство, което се побира в батерията на мобилния телефон и им позволява да се заредят напълно в рамките на 20-30 секунди. Изобретението на Иша има потенциално приложение за автомобилни батерии. 

Хенри Лин, на 17 години, от Шривпорт, La. също получи награда от Intel Foundation Young Scientist Award на стойност 000. Чрез стимулиране на хиляди клъстъри галактики, Хенри предоставя на учените ценни нови данни, които им позволяват по-добре да разбират мистериите на астрофизиката: тъмна материя, тъмна енергия и баланса на затопляне и охлаждане на най-масивните обекти във вселената. 

"Ние подкрепяме Intel International Science and Engineering Fair, защото вярваме, че науките и математиката са в основата на иновациите, които за задължителни за глобалния икономически ръст и за напредъка на обществото," каза Уенди Хокинс, изпълнителен директор на Intel Foundation. "Това състезание насърчава милиони ученици по света всяка година да проучват своята страст към математиката и науките, докато разработват решения за глобални предизвикателства."

Тази година, близо 1,600 млади учени бяха избрани да се състезават в Intel International Science and Engineering Fair. Те бяха избрани от 433 афилиирани конкурса в над 70 държави, региони и територии. В допълнение към споменатите по-горе победители, над 500 от участниците в състезанието получиха награди и призове за своите иновативни изследвания. Наградите включваха 17 "Най-добри в категорията" победители, всеки от които получи приз на стойност 000. Intel Foundation предостави също и грант от 000 на училищата на всеки от победителите и на афилиирания конкурс, който представляват. 


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Plovdivchanin-specheli-nagrada-na-nai-golyamoto-v-sveta-preduniversitetsko-sustezanie-433496
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.