© Plovdiv24.bg | | 50-годишен фермер от първомайско село е в тежко състояние в университетската болница "Свети Георги" в Пловдив.Пипнал е смъртоносната болест висцерална лайшманиоза, позната още като кала-азар и дум-дум треска. Предава се от животни на хора.
"Инкубационният период трае 6-8 месеца. Първите симптоми са висока температура с втрисане, което продължава със седмици", каза шефката на инфекциозната клиника в болницата проф. Марияна Стойчева. Ако заболяването се диагностицира късно, причинява увреждане на далака, черния дроб, костния мозък, бъбреците, лимфните възли. Пациентите отслабват, стига се и до кръвоизливи.
В конкретния случай болният вече има анемия и получава втрисане по няколко пъти на ден. Предполага се, че се е заразил през лятото. В отделението чакат дъщеря му от Англия да изпрати нужното лекарство, защото то липсва в аптечната мрежа.
Това не е първият случай в болницата на висцерална лайшманиоза. През януари бил приет мъж, който донесъл болестта от Португалия. Той оздравял.
"Лайшманиозата е типична за арабските и африканските държави. България обаче също се превръща в топла страна и потенциално огнище", коментира д-р Вяра Гришина, шеф на областното ръководство на Българския ветеринарен съюз.
Заболяването се причинява от паразита "лайшмания доновани", който се развива основно в организма на кучета, котки, коне, овце и диви животни и се разнася от т.нар. пясъчни мушички. Освен висцерална лайшманиоза, засягаща вътрешните органи, е позната и кожна форма. При нея кожата се разпада като при проказа.
Само преди ден д-р Гришина предупреди, че от началото на годината у нас не се извършва имунопрофилактика на животните и има реална опасност да плъзнат зарази. Причината е, че ветеринарите трябва да вадят пари от джоба си, за да вземат проби за изследвания, а след това да чакат по половин година да им бъдат възстановени от фонд "Земеделие".
Източник: в. "24 часа" |