Студенти на УХТ с успешно практическо обучение в наши компании
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:33 / 26.01.2014Коментари ()1655
©
Бивши и настоящи студенти от
УХТ:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Студенти от Университета по хранителни технологии провеждат успешно практическото си обучение в наши компании в рамките на европейски проект, даващ възможност на младите хора за допълнително обучение в реална работна среда, съобщи ректорът на университета проф. Кольо Динков, в отговор на запитвания на млади хора, кандидатстващи за обучение в УХТ. 

Целта е да бъде улеснена реализацията на завършващите висше образование млади специалисти, като повиши качеството на практическото им обучение и скъси дистанцията между тях и бизнеса. В резултат на студенските практики, вече има фирми, които са готови да назначат на работа някои от обучаваните от тях студенти от УХТ.

"Неслучайно Университетът по хранителните технологии е сред българските ВУ, които отчитат добра реализация на дипломираните си студенти - между 60 и 70 процента от младите хора се реализират професионално в сектора, за който са били обучавани", посочи още проф. Динков.

Проектът "Студенски практики" се осъществява с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд, и се изпълнява от МОН в партньорство с 51 висши училища в България. 

1356 студенти от УХТ са се регистрирали в уеб системата за периода от 17.06.2013 до 20.01.2014 г. От тях 907 вече са одобрени от работодателите, а 805 - са сключили договори с университета за провеждане на практическото си обучение, съобщи проф. Виолета Рашева, координатор по проекта за УХТ.

Студентите, започнали практиката си в реална работна среда към 20 януари са 770 или 70 % от квотата на УХТ, а тези които са приключили практиката си до края на декември са 379.
Водещи наши компании осигуряват на студентите от УХТ възможност за провеждане на практиката. До този момент 159 работодатели са сключили договори за партньорство с УХТ.

Сред тях са: "Биофарм инженеринг", Българска агенция по безопасност на храните, "Винпром Пещера", Институт за изследване и развитие на храните в Пловдив, "Еко К Поинт", Общинско предприятие "Туризъм" в Пловдив, "Комеко АД, "СИС Технолоджи" ООД, "Инстал инженеринг, ТМ "Инокс", Енергийна агенция в Пловдив.

Работата по проекта ще продължи до края на октомври 2014 г. За максимално улеснение на участниците в проекта, МОН разработи уеб-базирана система. Адресът на електронната платформа в мрежата е: http://praktiki.mon.bg. Системата съдържа модули за студенти, работодатели и ВУ, чрез които всеки участник в проекта по електронен път получава необходимата информация относно кандидатстване, подбор на фирми или практиканти, администриране или отчитане на дейностите. 

Мненията на приключилите практиката си студенти, както и на техните ментори и академични наставници говорят за общо задоволство от тази форма на обучение. Реално всички участници в проекта печелят: - студентите придобиват ценен практически опит и възможност да представят своите възможности пред потенциални работодатели, и разбира се стипендия, работодателите имат възможност да направят подбор в реална среда на потенциални техни специалисти, университетите повишават качеството на образованието на своите студенти и създават полезни контакти с бизнеса.

Заплащането на стипендии за студентите и хонорари за менторите и академичните наставници повишава отговорността на всеки от участниците в проекта. 

"Надяваме се, че електронната платформа, създадена по проекта ще продължи да действа и осъществяването на платеното практическо обучение ще се превърне дългосрочна държавна политика", посочиха от УХТ.



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Studenti-na-UHT-s-uspeshno-praktichesko-obuchenie-v-nashi-kompanii-475576
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.