Днес е Неделя месопустна - Месни заговезни
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:59 / 06.03.2005Коментари ()1162
©
Неделя месопустна или Месни заговезни е подвижен църковен празник, с който се поставя началото на Великия пост - осемседмичен цикъл преди Великден, в който не се консумира месо. Датата се променя ежегодно в зависимост от това кога ще бъде Великден и винаги е в неделя. На богослужението православната църква припомня чрез картината на Страшния съд (Мат. 25:31-46) за трагичните последици от греховността, за възмездието за греховете в отвъдния свят и призовава всички към служение на ближния, добродетелност и благотворителност.
Вечерта на месни заговезни в семеен кръг се слага обредна трапеза с месни ястия и се заговява от месо. Обредната трапеза съдържа кокошка, свинско месо, баница. През следващата седмица е разрешено консумирането на мляко и млечни продукти. Изпълнена е с веселие, маскаради, защото с настъпването на строгите пости от Сирни заговезни те са забранени. Настъпващата седмица е и последната преди Великден, в която се правят сватби. По християнски обичай през дните от Месни до Сирни заговезни по-младите посещават домовете на по-възрастните - родители, кръстници, роднини, близки и тия, от които се чувстват задължени да поискат прошка по случай неделя на опрощението.
Интересен и единствен по рода си обичай за Месни заговезни е описан в село Орехово, община Чепеларе - "Старците на пус". Рано сутринта на месопусната неделя 5-6 души мъже, облечени в кукерски костюми ходят от къща на къща в селото, където "Арапинът" - водачът на групата, благославя за здраве и плодородие през годината. Срещу което получават пари или разни хранителни продукти. Вечерта срещу селото "Стар
©
ците на пус" (кукерите) запалват огън, прескачат го, след което "Арапинът" произнася сатирична реч за допуснати нарушения и неморални прояви през годината. Обичаят е единствения по форма и съдържание в Родопите.
Самобитен обичай, свързан със Сирна неделя (от понеделник до петък следващата седмица) битува в Хисар. Кукерски шествия с танци, наречени “джумали” оцветяват празника на населението в квартал Момина баня. Ритуалът е с езически произход и съществено се различава от кукерските игри в други райони. Джумаловден е празник на младите мъже. Те се обличат в специални костюми, завързват н акръста си лопатари и звънци, надяват маски, наречени "кауци" и обикалят селото, като се надсвирват. Когато срещнат девойка, се опитват да я погалят, а ако тя се дръпне, я скубят - за здраве и късмет.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Dnes-e-Nedelya-mesopustna-Mesni-zagovezni-4932
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.