© Plovdiv24.bg | Европейската комисия изисква да бъдат разработени Планове за управление на речните басейни, които трябва да са готови до края на 2015 г. и ще важат за периода 2016 - 2022 г. Днес четирима директори на басейнови дирекции в страната дадоха старт на този процес, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Тези планове ще са основен инструмент за управление на водите в България. Те представляват планови документи, които се изготвят от отделните басейнови дирекции за период от 6 години.
Заради това директорът на Басейнова дирекция Източнобеломорски район - Пловдив Никола Кърнолски обяви и старта на кампания за популяризиране на тези планове. Целта е да се ангажират гражданите и фирмите като всеки трябва да заяви каква вода трябва да му бъде предоставена за пиене или за производство. Информационната кампания ще продължи 6 месеца, а генерираните промени и предложения ще бъдат отразени в междинните планове.
Кърнолски отбеляза също, че четирите басейнови дирекции в страната работят и по изготвянето на Планове за риска от наводнения, които ще важат за следващия програмен период. Асен Личев, директор Дирекция "Управление на водите" в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) фокусира вниманието си върху основните причини за наводнения тази година. Според него те се дължат основно на интензивните валежи, които са били между 2 и 5 пъти над нормите, както и незаконното строителсто, каквато бе причината за наводненията във варненския квартал "Аспарухово".
"В Мизия основна причина бе остарялата система за защита от вредно въздействие, както и неизпълнението на закона за водите от страна на кметовете", допълни експертът от МОСВ. |