"Съюз за Пловдив“: Друго отношение към хората в неравностойно положение и пострадалите от домашно насилие
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:06 / 04.10.2015Коментари ()2456
©
В момента хората в неравностойно положение са принудени да молят за правата си, счита Каназирева. Сблъскват се всеки ден с непосилни трудности. Невъзможно е човек с инвалидна количка да се придвижи от един район в друг. Повечето от тротоарите са разбити и по тях е рисковано да се минава. Освен това в почти целия град те са заети от паркиралите отгоре автомобили поради друг проблем - все по-драстичната липса на места за паркиране.

Най-малкото, което можем да направим е:

 

  1. Наеме на работа определен брой хора с увреждания като условие при подписването на всеки общински договор.

  2. Възстановяване финансирането на личните асистенти и увеличаване на социалните услуги.

  3. В инфраструктурните проекти - съобразяването им за безпрепятствено преминаване на хора в неравностойно положение. Рядкост са и скосените пешеходни настилки.

Тези решения не са въпрос на финансови средства, а на отношение, възпитание и доколко солидарни сме като общество и управление, категорична е Каназирева.

Още един проблем в града ни, който остава скрит, за него никой не говори, но той съществува

Дани Каназирева: Пловдив е на първо място в статистиката за домашно насилие.

Този срамен факт по никакъв начин не е забелязан от управлението. В града ни се водят най-много дела по Закона за защита от домашното насилие и се издават най-много заповеди за защита. За съжаление, тази тенденция се запазва и до днес. Явлението често остава скрито. В повечето случаи жертвите са жени и техните деца.

Фактите показват, че близо 40% от жените в ЕС са били жертва на някакъв вид насилие, като в повечето случаи децата са пострадали или са станали свидетели на насилие. Проблемът е още по-сериозен, защото малтретираните жени обикновено мълчат, вместо да потърсят помощ. Причините са най-вече драстичната промяна в ценностната система, насилието в социалното обкръжение, което стана най-успешен модел за решаване на конфликти, разрушаването на традиционните семейни структури и насилие, свързано с обедняването и безработицата.

70% от хората не виждат системни усилия за превенция на насилието в семейството.

До момента в Пловдив по този проблем се работи "на парче". Няколко фондации, след спечелени проекти, създават подслон за тормозени жени и деца. А след като парите по програмите свършиха, кризисните центрове бяха закрити.

Още през 2011г. "Съюз за Пловдив" изготви проект за изменение на съществуващата Наредба, като промените бяха съгласувани и с Националното сдружение на общините. Общинският съвет обаче не прие промените. И докато в развитите европейски държави основно общината и полицията работят по този проблем, то управлението на Пловдив предпочете да се обърне на другата страна.

Дани Каназирева и "Съюз за Пловдив": конкретните действия, които трябва да предприемем в Пловдив са:

1. Създаване на специален общински жилищен фонд за настаняване на пострадали от домашно насилие жени и деца, вместо безразборно да се разпродават общински жилища или да се настаняват властимащите;

2. Създаване на екип от юристи и психолози за работа с пострадалите;

3. Съвместна работа на Община, Съд, Прокуратура и органите на МВР в тази насока, както е в нормалните страни;

4. Разработване на цялостна, дългосрочна концепция и политика от страна на Община Пловдив в тази насока.

 



Още по темата: общо новини по темата: 892
10.05.2023 »
09.05.2023 »
09.05.2023 »
09.05.2023 »
09.05.2023 »
15.10.2019 »
предишна страница [ 1/149 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Suyuz-za-Plovdiv-Drugo-otnoshenie-kum-horata-v-neravnostoino-polozhenie-i-postradalite-ot-domashno-nasilie-586995
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.