Тежък прецедент в управлението на българското културно-историческо наследство
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:06 / 22.04.2005Коментари ()1649
©
Тежък прецедент в управлението на българското културно-историческо наследство нарече продажбата на национален паметник на културата в Стария град ресорният кмет Анастас Бадев. Подобни примери категорично доказват, че културното наследство в България не се опазва добре. Така зам.-кметът Бадев коментира избухналия през последните дни скандал след разкритието, че културното министерство е продало къщата на ул. "П. Р. Славейков" №32, в която по-рано се помещаваха филиалът на Националния институт за паметниците на културата и местният клон на "Реставрация" ЕАД. Имотът се състои от три постройки и двор с обща площ 1500 кв. м., граден е през 1850 г. от фхаджи Драган Калофереца. Продаден е по заповед на министър Абрашев от "Реставрация" ЕАД на частната софийска фирма "Сириус трейд" ЕАД за 375 000 лв. Това е станало през март тази година. Стана ясно също, че след приемането на закона "Лучников" наследниците на имота, са предявили претенции за него, но те не са били удовлетворени. Зам.-кметът Атанас Бадев отрече общината да е била уведомявана за сделката, припомняйки, че именно за опазване на паметници на културата бе разработена стратегия за управление на архитектурно-историческия резерват Старинен Пловдив и в нея всички паметници на културата са описани с начините за тяхното съхраняване и управление, но те остават общинска собственост. Решението на Министерството на културата е изненадващо, сделката има съмнителен характер и въпреки, че при проверка впоследствие, тя може да се окаже правомерна, тя е пълна с противоречия, не само заради ниската продажна цена от 375 хиляди лева, но и защото държавата доказва по този начин, че абдикира от задължението си да се грижи за паметници на културата от такова значение, прехвърляйки ги в частни ръце - коментира още Анастас Бадев, цитиран от pадио Пловдив.
От областната управа също отричат да са били уведомени за сделката. Зам.-областният управител Николай Хаджийски каза, че имотът е бил събственост на Министерството на културата и областната управа няма никакво отношение към случилото се.
Според директора на НИМ и член на борда на директорите на "Реставрация" ЕАД Божидар Димитров, къщата е продадена, защото Министерството на културата е имало нужда от средства за за разширяване на Галерията за чуждестранно изкуство в сградата на Техническия университет в София, а този имот бил необитаем. Според него къщата не е била в добро състояние и продажбата е изгодна.
Новият министър на културата Нина Чилова е разпоредила проверка по случая, казаха от Министерството на културата и туризма.


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Tezhuk-precedent-v-upravlenieto-na-bulgarskoto-kulturno-istorichesko-nasledstvo-6340
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.