Иконното богатство на Пловдив попадна в центъра на вниманието след пълно обновление на експозицията към Градската художествена галерия, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Изцяло променен е интериорът на залата, променени са цветът на стените, системата на окачване на експонатите, в предверието на иконната галерия пък е разположен образователен кът. И още - от склада излизат нови експонати, а старите са преподредени и групирани в нов план. Като цяло те обхващат периода от 16 до края на 19 век, а и най-старата икона е "Свети Георги на трон", датирана от началото на 16 век.
"В Пловдивско е имало много църкви и манастири, макар историята да не е била милостива към тях. Така например през 17 век районът на Ракитово е ислямизиран масово. От запазени летописи става ясно, че турците насилствено са ислямизирали българите и при това насилствено приемане на исляма са опожарили и унищожили няколкостотин църкви и манастири. По щастливо стечение на обстоятелствата, обаче, има запазени икони, които сега са изложени в галерията", разказа проф. Иванка Гергова, работила по новия експозиционен план.
По време на османския период пловдивските митрополити са били гърци, богослужението е било на гръцки, повечето надписи са били на гръцки, разказа още тя. Любопитно е, че въпреки това има запазени икони на български език.