Тормоз и насилие в Пловдив!
Автор: Илиян Радков 09:42 / 14.08.2019Коментари ()6178
©
Домашното насилие и тормоз се превръщат в много сериозен проблем в Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това обявиха Рада Еленкова и Анна Главинова, които са координатори към Консултативния център за превенция на фондация "Джендър алтернативи“, намиращ се в Дом "Левски“. Двете разказаха за работата си в кв. "Столипиново“.

"През това лято има драстичен скок на жалбите. Поне по трима души на ден се обръщат към Консултативния център, търсейки помощ срещу домашното насилие и тормоз“, обяви Еленкова.

Проектът "Знания за промяна“ протече от февруари до сега. Той е финансиран от Българския фонд на жените.

"Проектът бе насочен към уязвими социални групи, с фокус ромски жени. Целта бе да се информират и защитят правата си чрез провеждането на информационни дни, в които се обсъждаха правни и психосоциални въпроси. Те се провеждаха в кв. "Столипиново" в Пловдив. Дейностите имаха за цел да овластят целевите групи чрез повишаване на техните знания за съдебната система и институциите, където могат да подават жалби и да получават помощ, за дискриминация или друго нарушения на човешките права, включително с/у ранни/насилствени бракове, трафик на хора, домашно насилие, сексуално насилие и престъпления от омраза.

Чрез проекта, лицата чиито права са нарушени, имаха достъп до информация, както и помощ за по-сложни казуси, като те бяха информирани и насочвани. В рамките на проекта се изготви и т.н. “help map"(помощна карта), на която са изобразени най-важните институции (съд, полиция, прокуратура, соц. служби, мед. звена), където тези групи могат да потърсят помощ.

Ромите са изправени срещу предразсъдъци, нетърпимост, дискриминация и социално изключване. Тяхната общност често се счита за маргинална, което означава, че при тях е по-голяма вероятността от социално изключване.

Чрез нашата ежедневна работа с жени и деца, преживели насилие, основано на пола, сме установили, че много жертви не разпознават различните му форми и видове престъпления, извършени срещу тях. Това включва и ограничаването им от страна на насилника до образование, пазара на труда и здравеопазване. Тази липса на информация ги прави уязвими към експлоатация и зависимост.

Те се сблъскват със сериозни негативни явления като ранен брак, нежелана бременност, полово предавани инфекции, отпадане от училище, насилие и междусекторна дискриминация. Дискриминацията е само една от признатите причини за трафика и експлоатацията на хора. Ето защо нашият екип ще влезе в квартала и ще осигури достъп до информация, защита и подкрепа на уязвими групи жени и младежи.

Избрахме ромски/турски младежи и жени на възраст до 35 г. поради 3 основни причини. Първо, през този период младите хора оформят визията си за лична реализация и търсят перспективи в социалния живот. Второ, тези момичета са маргинализирани поради техния пол и социален статус и често са изложени на различни рискове. Те често носят тежестта на двойното отхвърляне. Това се случва в семейството и в общността, където съществуват предразсъдъци към етническите малцинства. Момичетата, конкретно, са изложени и на риск от ранни бракове, тийнейджърска бременност, трафик на хора с цел сексуална експлоатация, като консултирането по тези теми бе изключително полезно за тях. Избрахме ги, за да изградят критичен поглед върху дискурса «основни човешки права, насилие над жени, тяхната правна и психосоциална защита», и да ги овластим да търсят правата си.

Дискриминацията срещу ромите е дълбоко вкоренена. Чрез информационните дни искахме да спомогнем за справянето с множествената дискриминация и да насърчим приобщаването на маргинализирани малцинства от "Столипиново“. Чрез пресконференцията и социалните медии искаме да призовем за толерантност и интеграция.

Информационни дни сред уязвимите групи доведоха до по-висока степен на информираност за основните човешките права, създаде се чувствителност“, разказаха те.

Еленкова и Главинова разказаха, че по време на срещите им в "Столипиново" им помагал ромски медиатор. Главинова разказа и доста интересен случай:

"Младо момиче от пловдивско село се запознава с настоящия си мъж още когато са били непълнолетни. Когато навършва 18 години, тя се мести в Пловдив да живее при него в "Столипиново" и двамата сключват брак. В началото всичко било нормално, двамата се разбирали и работили. Всичко се променило, когато него го уволнили от работа – започнал да употребява алкохол в големи количества.

Няколко седмици по-късно я накарал да изтегли кредит на нейно име, за да може той да замине да работи в чужбина. Ревността му към нея се засилила и той я принудил да напусне работа, не й давал да излиза, дори се стигнало до това да я заключва, взел й телефона, който имала. Всичко това придружено с ежедневни шамари и обидни думи. След известно време той заминал да работи в друга държава и нещата поутихнали, но за кратко.

Продължил да не й дава да излиза, като я заплашвал, че ще прати хора, които да я убият. Прибирал се от чужбина, без да й казва и физическото насилие продължавало. След време тя разбрала, че той си има любовница. Момичето твърди, че през всички тези месеци се е опитвала да подава сигнали на телефон 112 и да пуска жалби в полицията, но безуспешно.

Никой никога не й беше казвал, че тя може да получи защита по Закона за защита от домашно насилие. Дори в началото приемала побоя и обидите като нещо нормално, мислила си, че ще му мине и той ще спре да й посяга. В момента вече има издадена от съда заповед за защита и предстои разглеждане на делото“.



Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Tormoz-i-nasilie-v-Plovdiv-890115
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.