Студенти от Морското училище дават име на планета, която обикаля около далечна звезда
Автор: Пламена Николова 08:50 / 18.12.2019Коментари ()3232
©
Студентското астрономическо общество на Морското училище дава имена на далечна звезда с планета. Около Тангра обикаля Бендида, съобщи за Varna24.bg доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума и ръководител на Студентското астрономическо общество в Морско училище във Варна. 

През 2019 година астрономическата общност на планетата отбелязва 100 години от създаването на Международния астрономически съюз – организацията на професионалните астрономи. МАС има 82 национални и около 11 000 активни индивидуални члена. Българските астрономи отбелязват това събитие с голям брой интересни инициативи. 

По случай 100-годишния си юбилей Международният Астрономически Съюз организира глобалната кампания "Дайте име на екзосвят – МАС100". Тя предоставя възможност на всяка страна да даде име на специално подбрана екзопланета и нейната звезда на конкурсен принцип. Страните, изявили желание и готовност да организират национални кампании, са почти 100 и България е една от тях. Екзопланетната система, определена за България, е WASP-21, разположена в съзвездието Пегас на разстояние около 850 светлинни години от Земята. 

В продължение на една година любители-астрономи, астрономически организации и клубове на студенти и ученици, Общински детски комплекси, училища, изпращаха своите предложения до Националния комитет на инициативата "Дайте име на екзосвят". Получени са над 150 предложения.

Националната комисия определя за представяне в Международната комисия за избор на името на извънслънчевата планета предложението на Студентското астрономическо общество на Морското училище, Варна. Студентите предлагат звездата да бъде наречена на името на върховния бог на прабългарите Тангра. Предложението за име на планетата, която обикаля около звездата е Бендида – Великата тракийска богиня – майка.

При избора на имената, студентите са се стремели да спазят всички изисквания, поставени от Международната комисия на МАС. Предлаганите имена трябва:да са между 4 и 16 символа (без препинателни знаци); да се състоят от една дума (за предпочитане);да са произносими; да не съдържат елементи на обида; да не съвпадат със или да са твърде близки до съществуващи имена на астрономически обекти.

Екзопланетата, която вече ще носи българските имена е обозначена с WASP-21b. Тя се намира в орбита около звездата WASP-21. WASP (Wide Angle Search for Planets) е международен консорциум от астрономи, който търси екзопланети в северното и южното небесно полукълбо. WASP-21b е открита през 2010 година с метода на планетните транзити. Планетата WASP-21b има радиус 1.21 пъти по-голям от Юпитер, най-голямата планета в Слънчевата система. Смята се, че тя няма твърдо ядро. WASP-21b има приблизително еднаква маса като Сатурн, или около една трета от масата на Юпитер. Това означава, че WASP-21b е с много по-малка плътност от най-голямата планета в Слънчевата система Юпитер.

Звездата WASP-21 има радиус 1.06 пъти по-голям от този на Слънцето, така че двете звезди са много подобни. Спектралният й тип е G3, това означава, че е жълто джудже. Видимата й звездна величина е 11.6. Звездата се намира на 260 парсека (850 светлинни години).

WASP-21b обикаля своята звезда на разстояние от 7.77 милиона км, за 4.32 дни. Нейната орбита се намира около 8 пъти по-близо до звездата й от орбитата на Меркурий, най-близката планета до Слънцето.

От Земята, WASP-21 се вижда в съзвездието Пегас, с небесни екваториални координати RA 23:09:58.0, DEC +18:23:46.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Studenti-ot-Morskoto-uchilishte-davat-ime-na-planeta-koyato-obikalya-okolo-dalechna-zvezda-922611
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.