© | Илюстрация | За Нова година в България една от традициите е да се приготвят обредни хлябове с украса, която е различна според местните обичаи в конкретния град или село, заяви пред Радио "Фокус" – Варна Лидия Петрова, етнолог и дългогодишен директор на Етнографския музей във Варна. Тя посочи, че формата на питата символизира слънцето и върху нея най-често се изобразява слънце.
Според народните вярвания, по този начин следващата година ще бъде по-слънчева, по добра и с по-хубави дни. Обредните хлябове за нова година се украсяват и с 4 птици, символ на четирите сезона, като същевременно те се разполагат така, че да символизират и кръстния знак.
"На новогодишните погачи се слага и символ на житото, което традиционно се приема за основната храна на българина. В районите в близост до морето, върху питите се изобразяват малки мидички, които символизират самото море като източник на препитание на местните жители.
В по-късно време традициите в това отношение се променят. Върху обредните хлябове хората започват да изписват "Честита Нова година" и даже ги украсяват с малки сурвачки“, каза още Лидия Петрова.
Според българската традиция, докато на Коледа се пости, на вечерта срещу нова година вече се яде месо. По селата вече е заклано прасето и главата му се слага задължително на трапезата, на която пък в градовете често присъства пуйка. |