Може ли Небет тепе да има добър търговски вид, за да се продава сред местни и чужденци и в същото време да запази историко-археологическата си стойност? Труден отговор, защото на първо място, което е най-важното, археолозите не са единни за датировките там, а освен това проучванията не са в пълен размер и обем. Като се добавят и интересите на живеещите в Стария граждани, решението на задачата става още по-оплетено. Изводът се налага след общественото обсъждане на проекта за реставрация, консервация и експониране на Небет тепе по проекта "По крепостните стени на Филипопол".
При археологическите проучвания на Небет тепе назад във времето са открити следи от предисторическо селище. Трихълмието всъщност е най-старият исторически обект в града. Покойният бивш директор на пловдивския археологически музей ст. н. с. Атанас Пейков години наред прави методични разкопки на Небет тепе, с които доказа 3000-годишната древност на първия тракийски и втори по древност европейски град Евмолпия.
Целият архив на Пейков, както и намерените на място артефакти са предадени в Археологическия музей. Според бившата сътрудничка на Атанас Пейков - Диана Сивкова, в архива се намират статуетка на мъжка фигурка и на бик, но никой не говори за тях.
"Кое е доказателството, че Пловдив е на толкова хиляди години? Това са точно тези находки, които никой така и не видя през 2019 г." - каза Сивкова.