Учени: От Азия идва по-страшна пандемия от коронавируса, ако не се вземат мерки
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:39 / 14.04.2020Коментари ()29375
© Getty Images
Шокиращи кадри от пазари в Азия: заклани диви животни и рояци мухи около тях; търговци, сновящи по напоената с кръв земя; чували с жаби и още, и още. Нека не забравяме: 70% от болестите се предават на човека от животни.

Вече отдавна знаем, че сегашната пандемия от коронавирус тръгва от един пазар за диви животни в китайския град Ухан. Именно там за първи път опасният вирус се е прехвърлил от животно на човек - според много експерти, първоначално заразата е предадена от прилеп на панголин, а от него и на човека.

На пазара в Ухан търговците събират на едно място най-различни екзотични животни, чиито пътища в природата никога не се пресичат. Нито пък човекът принадлежи към техните ареали, т.е. местообитанията им. И когато на такъв пазар диви животни се колят направо пред очите на купувачите, вирусите си устройват пиршество. Подобни пазари има из цял Китай, а и в много други азиатски страни.

Шокиращи кадри

Какво се случва на тези места показва едно видео на организацията за защита на животните PETA. То е заснето на два такива пазара - в индонезийския град Томохон и в тайландската столица Банкок. А кадрите в него са шокиращи: щандове, отрупани с мъртви диви животни, и рояци мухи, накацали върху тях; кръв, която се стича от труповете на закланите животни; търговци, сновящи насам-натам по напоената с кръв земя и пипащи с ръце късове свинско месо; трупове на кучета, прасета и змии; пълни чували с жаби и т.н.

"Следващата пандемия вече чука на вратата", предупреждават от PETA и отново призовават СЗО да поиска закриването на тези пазари - вкл. и някои пазари за животни в Германия. В тази връзка телевизия RTL припомня, че човек може да се зарази с някой вирус и от крава например. Според данни на ООН, 70% от всички болести са предадени на човека от животни. "Билд Цайтунг" припомня, че в Китай и други азиатски държави продаваните на тези пазари змии, плъхове, прилепи, панголини и други животни се смятат за деликатеси.

Германският министър на икономиката Петер Алтмайер се ангажира да повдигне темата на срещата на Г20. Всъщност още през февруари Китай забрани развъждането и консумацията на диви животни. Кирстен Татло от Германското дружество за външна политика обаче е скептична: "И след епидемията от ТОРС (Тежък Остър Респираторен Синдром) през 2003 година бяха предприети мерки срещу този вид търговия с животни, но не след дълго всичко си тръгна както е било." Възможно е сега да се случи същото, предупреждава експертката и допълва, че официалната забрана може да накара тази търговия да излезе в нелегалност.

Може да има и още по-тежки пандемии

Ренате Кюнаст от германските Зелени очаква нови пандемии, ако нищо не се промени. За същото предупреждават и много учени. Защото консумацията на диви животни, смятани в Азия за деликатес, е само едната страна на проблема. Другата е свързана с традиционното използване на части от диви животни за различни цели. Така например люспите от бронята на панголините намират приложение в традиционната китайска медицина, четем на сайта tag24.de.

"Докато диви животни продължават да се използват за консумация или за други цели, ще има нови епидемии", казват американските изследователи Джаред Даймънд и Нейтън Улф от Калифорнийския университет в Лос Анджелис. "Вирусът, който ще дойде след COVID-19, може да ни засегне още по-тежко. Няма никакви биологични причини да смятаме, че бъдещите епидемии няма да отнемат по 100 милиона човешки живота и да хвърлят планетата в депресии, каквито историята дотук не познава", предупреждават двамата учени.


Още по темата: общо новини по темата: 17090
28.11.2024 »
28.11.2024 »
25.11.2024 »
25.11.2024 »
23.11.2024 »
15.11.2024 »
предишна страница [ 1/2849 ] следващата страница

Още новини от Международни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/mejdunarodni/Ucheni-Ot-Aziya-idva-po-strashna-pandemiya-ot-koronavirusa-ako-ne-se-vzemat-merki-956152
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.