Хората отлагат лечението на зъбите си, тъй като част от тях са съкратени, а на други работодателите не им внасят осигуровките. "Работим повече спешни случаи. Пациентите не идват, когато проблемът е все още лек, а чакат докато положението стане сериозно и се стига дори до вадене", обяснява д-р Надежда Манджукова. Тези пък, които все пак решавали да посетят стоматолога си, не плащали веднага, а влизали в списъка на длъжниците, който ставал все по-дълъг. С всеки изминал ден се увеличава и броят на неосигурените, алармират още зъболекарите. Става така, че се лекува пациент, отчита се пред касата през май и тя плаща за него, а през юни се оказва, че той не е осигурен и парите трябва да се връщат. А после да се търсят от болния.
Сериозен отлив на пациенти отчитат и зъботехниците. Хората все по-рядко поръчвали вече да им се изработят коронки и протези и оставяли празно мястото на липсващите зъби. "Първо не се лекува зъб, който има нужда от пломба, после той се счупва на две, хирургът го вади, а пациентът не идва да го възстанови", обяснява Кирил Гузгунов, шеф на Зъботехническата лаборатория.
Това пестене на средства за добрия вид на устата обаче удря сърцето и стомаха, категоричен е Гузгунов. Несдъвканата храна уврежда стомаха, а кариесите, пулпитите и неизвадените корени разболяват сърцето. Нелекуваните зъби могат да отворят голям проблем, който да коства по-късно повече средства и време, предупреждават стоматолозите.
Източник: в. "Пловдивски Труд" |