Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Как протича едно дежурство на Спешна помощ в Пловдив?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:37 / 01.11.2020Коментари ()6396
©
Екип на bTV проследи дежурствата на медиците в линейките в Пловдив и София

В последните дни здравната система отчита недостиг на спешни екипи и липса на места в болниците. 

Пловдив

Дежурният екип в Пловдив се отзовава на сигнал за заразен с коронавирус. Пациентът е в тежко състояние от няколко часа. Червените светофари за линейките не важат, задръстването – също.

Лекарите решават, че ще готранспортират пациента в частна болница. Но след пристигането, пациентът остава в двора и няма кой да ги посрещне. От болницата обясняват, че с лавинообразното увеличаването на случаите приемането става по-бавно.

"Имало е тежки грипни епидемии, в които наистина са умирали хора, но таково  нещо досега – не“, каза директорът на ЦСМП-Пловдив д-р Иван Стойнов.

Лекарите призоват мерките да се спазват. Служителите в Пловдив са се отзовали на около 56 хил. случая от началото на годината, от тях болни или съмнителни за COVID – 19 са над 1800. За сериозен проблем алармират служителите в системата. Все по-често, докато транспортират пациент от едно място на друго, обещаното за него легло, бързо се заема от друг болен, разказва Валентина Янкова, лекар в Спешната служба в Пловдив, с дълъг стаж в чужбина.

"Случва се, че екипи да обикалят от една болница в друга, трета, четвърта, а останалите спешни случаи не могат да чакат – все още има случаи като инфаркт на миокарда, инсулт, катастрофи все още се случват. Това е страшното, че докато ние обикаляме от една болница в друга, нещата продължават и изискват нашата помощ", допълни д-р Янкова.

София

От август досега обажданията на тел. 112, свързани с COVID-19, са близо 3 000. A от началото на годината всички позвънявания към спешния телефон в София са 115 хил. На подобни адреси се отива със специални защитни дрехи.

Д-р Дарко Манчевски е родом от Република Северна Македония, но е избрал да работи и създаде семейство в България. Той обясни, че е необходимо технологично време на бързия екип, за да се подготви. На него му отнема поне 10 минути, за да се облече. 

Медиците на първа линия в борбата със заразата получават по 1000 лв. допълнително възнаграждение. Само до този петък броят на медицинските служители у нас, заразени с новия коронавирус, е 2169.

Всяка новина за починал медик отваря нова рана за колегите му, още преди старата да е зараснала. Служителят в столичната Спешна помощ д-р Манчевски разказва, че двама от колегите му са загубили битката с болестта.

"Тежко, тежко се приемат новини, при които научавьш, че ти е починал колега. Те наистина дадоха живота си на работното място в борбата с COVID пандемията, не е лесно да се чуе такава новина. Тъжно е, но всеки ден сме изложени на риск", допълни медикът.



Още по темата: общо новини по темата: 17090
28.11.2024 »
28.11.2024 »
25.11.2024 »
25.11.2024 »
23.11.2024 »
15.11.2024 »
предишна страница [ 1/2849 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Kak-proticha-edno-dezhurstvo-na-Speshna-pomosht-v-Plovdiv-1016501
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.