Ст.н.с. д-р Николай Милошев, шеф на Геофизичния институт на БАН говори за поредицата земетресения, които разклатиха Пловдив.
- Д-р Милошев, ще се люлее ли още Пловдив? - Последният засечен трус е от днес сутринта (б.а. вторник) - с магнитуд от 2,5 по скалата на Рихтер. Иначе в понеделник земетресенията в Пловдив бяха 6 или 7. Хората обаче са усетили само три от тях. Надяваме се, че скоро и вторичните трусове ще утихнат.
- Земетресението бе слабо, но в Пловдивско са го усетили много силно. Защо? - Усетили са го по-силно, защото са били много близо до епицентъра. Това е причината.
- Но има и напукани къщи, паднали комини? - Пукнатините по къщите, които показаха по телевизиите в понеделник вечер, са стари. Личи си, че не са причинени от последните трусове. Колегите ви навярно са били подведени. Иначе за разрушенията обикновено е виновно лошото строителство. Много от къщите по селата не са направени като хората - без план, без носещи греди. Оказва се, че кирпичените бараки отпреди 100 г. са по-здрави от сегашните. Сега се строи с тухли - къде печени, къде - недопечени... Къщите не са добре иззидани. А това крие огромен риск при земетресение.
- Сякаш земетресенията напоследък зачестяват. Така ли е? - Много българи имат такова усещане. Затова от института направихме специална проверка. Не, трусовете не зачестяват. На година на територията на България се усещат около 50 земетресения. Просто комуникациите са по-добри - вече всяка баба на село даже има GSM. И информацията за всеки трус веднага се разпространява в цялата страна. Но ние се радваме на тази тенденция. И се стремим хората да са своевременно информирани за трусовете.
Източник: в. "Стандарт" |