Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Морето изхвърли мъртва акула край Варна
Автор: Пламена Николова 16:03 / 16.12.2020Коментари ()6888
Тялото на мъртва акула изплува край Траката, научи Varna24.bg от снимка, публикувана от Десислав Александров в групата "Забелязано във Варна". Няма яснота как и защо се е стигнало до смъртта на акулата.

"Черноморската акула е нежна, тя не се лови с мрежи, а само с въдици и не е опасна. Няма как да е попаднала в мрежа и да е била изтървана. Лови се предимно през януари и февруари. Сега обаче по време на кризата пласирането на такъв улов е малко трудно, затова май и никой не се наема да я лови. Но като при всички животни, е възможно да има заболяване някакво, нещо я е уморило, но не мога да ви кажа какво", коментира за Varna24.bg Георги Недев-Гочара, известен рибар от Варна. 

Според официалната информация, черноморската акула (Squalus acanthias) е вид хрущялна риба от семейството на Бодливите акули. Наричат я още морско куче.

Тялото на черноморската акула е тъмносиво на цвят, покрито с дребни люспи с шипчета, насочени към опашката, която представлява асиметрична перка (с по-голяма горна част). Има и шип, разположен на гръбната перка. Очите са издължени и следват извивката на главата. Устата е разположена в долната част на главата.

Средно достигат до 150 cm дължина, но има регистрирани случаи, в които този размер е 180—200 cm. Теглото ѝ е около 7 кг (при достигане на зрялост). Най-едрите представители могат да достигнат 14 кг. Официалният рекорд е 7,14 кг и е постигнат край графство Кери, Ирландия.

Разпространена е в морета и океани с умерени температури на водата(напр. Тихи океан). Обитатели са както на крайбрежните участъци, така и на откритите води.

Черноморската акула живее на пасажи (стада), предимно в дънните слоеве. Храни се с по-дребни риби като писия, попчета, скумрия и др.

Обикновено не е агресивна по отношение на хората. В България Черноморската акула служи предимно като стопански улов (през зимния сезон) за вътрешния ни пазар. Черният им дроб съдържа над 80% масленост и е богат на витамините А и D. Затова интересът на фармацевтичните компании към тях е голям. Перките им са скъп деликатес на Азиатските пазари.

В световен мащаб бодливите акули са застрашен вид поради прекомерния улов. Черноморската акула присъства в Червена книга на България, като защитен животински вид.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Moreto-izhvurli-murtva-akula-krai-Varna-1031781
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.