Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Показаха уникален микроскоп за нанопокрития за 1.1 млн. лева
Автор: Цвети Тончева 13:19 / 16.07.2021Коментари ()2456
Показаха уникален микроскоп, закупен за 1.1 млн. лева, с помощта на който могат да се правят анализи на иновативно технологично производство, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Микроскопът е най-добрият не само у нас, но и на изток от Чехия няма такава машина, похвалиха се учените от Централна лаборатория по приложна физика на БАН. За да се работи с него се изискват много познания. Благодарение на прецизните уреди се правят нанопокрития, при които се получават слоеве с много висока гладкост.

Уникалният микроскоп, който бе "черешката на тортата“ на днешното представяне, е закупен по проект Център за компетентност "Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии". Той е финансиран от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", съфинансирана от Европейски съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.

Заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов посочи, че представянето на оборудването днес цели да покаже на обществото за какво се харчат европейските пари и колко ценно може да бъде това.

"Идеята е този микроскоп, който е уникален, да се ползва от всички  по проекта, в който участват седем партньорски организации“, поясни проф. Илия Железаров ректор на Техническия университет в Габрово, водеща организация по проекта. Той изброи, че организациите, които ще го ползват са трите технически университета – Софийският университет и Института по роботика, който има филиал и в Пловдив, Институтът по електроника и Централната лаборатория по приложна физика. "По този проект има най-големият брой асоциирани партньори, което означава, че тук са най-многото фирми от индустриалната част на България – Пловдив, Стара Загора, Казанлък Габрово“, поясни проф. Железаров.

"Това е една изключително ценна инфраструктура за всички, защото обединява интересите на науката и бизнеса и фокусът е партньорски. И в това партньорство брънката, която други организации и проекти пропускат, са младите хора, студентите и докторантите, които ще могат да идват и работейки нещо, да проверяват какво са направили на тази изключително ценна апаратура. Защото това на практика за партньорите е безплатно“, добави ректорът на Техническия университет в Габрово.

По думите му, това е публичен ресурс, който може да се ползва безплатно. "Бизнесът си плаща за услугите и това е нормално, но научните изследвания са безплатни. И по този начин ние помагаме на всички, затваряме цикъла", добави проф. Железаров.

Проектът е бил замислен от учените още през 2012 година, бил е разписан през 2016 година, започнат през 2018 година и до 2020 година е била осигурена инфраструктурата, която почва да се оживява. Преди дни е бил открит и Център за компетентност в Техническия университет в Пловдив, който е също с уникално оборудване.

Целта на учените е през 2023 година да са завършили целият инвестиционен проект, за да могат активно да работят с бизнеса, да създават ноу хау, стартиращи предприятия, да говорят за предприемачество, да обучават младите хора, да имат докторанти, да виждат българските учени по света. "За всичко това ключовата дума е партньорство, без нея не става“, уточни проф. Илия Железаров.

Учените обясниха, че засега те са активната страна, като сами търсят бизнеса, докато им бъде показано с какво разполагат. В бъдеще процесът ще обърне посоката си, като самият бизнес активно ще търси тях.


Информационен ден в Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии”


Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Pokazaha-unikalen-mikroskop-za-nanopokritiya-za-11-mln-leva-1105325
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.