Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Иновациите ще се насърчават отдолу нагоре, нуждите на фермерите са определящи
Автор: Екип на Plovdiv24.bg 11:31 / 09.07.2021Коментари ()790
©
Като част от мащабен консорциум, воден от белгийска организация и включващ представители на 15 страни членки на ЕС, Институт за агростратегии и иновации (ИАИ) спечели Лот 2 за „Мрежовите дейности в подкрепа на Общата селскостопанска политика на ЕС“. Този лот е с фокус иновации и трансфер на знания.

Директни плащания: Вижте къде и колко е платено за Кампания 2020

За разлика от сегашния програмен период, където действат Европейска селска мрежа и Европейско партньорство за иновации в земеделието (ЕПИ-АГРИ), в новата ОСП 2023-2027, съгласно Регламента за Стратегическите планове по ОСП, ще бъде изградена една Европейска мрежа по ОСП, която ще обедини действащите в момента две мрежи

Дейностите по Лот 2 целят да доразвият работата на сегашната мрежа ЕПИ-АГРИ като платформа на ЕС, която да засили комуникацията и сътрудничеството между всички участници в земеделието, горското стопанство и селските райони. Чрез различни дейности и услуги мрежата ЕПИ-АГРИ ще подпомага процеса на споделяне на знания и опит и на възстановяване и засилване на връзката между науката и практиката. 

Оперативните групи по ЕПИ-АГРИ, подпомагани по сегашната подмярка 16.1 на ПРСР, ще продължат да бъдат ключовата целева група на дейностите на ЕПИ-АГРИ мрежата. 

Иновационното направление на Европейската мрежа по ОСП е от съществено значение и за разработването на Европейска Система за селскостопански знания и иновации (AKIS), която, от своя страна, ще ускори иновациите в целия ЕС. 



Чрез платформата за обмен на знания всички заинтересовани страни ще могат да бъдат включени в този процес с цел получаване на максимална добавена стойност от резултатите от прилаганите европейски политики и най-вече тези, генерирани по „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ – рамковата програма за научни изследвания. 

Мрежовите дейности ще насърчават иновациите отдолу нагоре, като се вземат предвид нуждите на земеделските производители, заетите в горското стопанство и живущите в селските райони от научни изследвания, иновации, технологии и иновационни практики.

„Това е изключително голям успех за нас като организация, но и за България като цяло, тъй като най-сетне няма просто да гледаме, да следваме и да прилагаме каквото е решено някъде в Брюксел, а ще имаме възможността активно да участваме в процесите.“, заяви председателят на ИАИ, Светлана Боянова.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg.



 


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Inovaciite-shte-se-nasurchavat-otdolu-nagore-nuzhdite-na-fermerite-sa-opredelyashti-1107436
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.