Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Руската рубла достигна рекордно високо ниво
Автор: Екип Plovdiv24.bg 17:24 / 23.06.2022Коментари ()2797
©
Руската рубла достигна стойност от 52,3 за долар в сряда, най-високото си ниво от май 2015 г. В четвъртък следобед в Москва валутата се търгуваше при 54,2 за долар, малко по-слабо, но все още близо до седемгодишните си връхни стойности.

Това e огромен ръст след драматичния спад от 139 за долар в началото на март, когато САЩ и Европейският съюз започнаха да въвеждат безпрецедентните санкции срещу Москва в отговор на нейното нахлуване в Украйна.

Зашеметяващият скок на рублата през следващите месеци се цитира от Кремъл като "доказателство“, че западните санкции не работят.

"Идеята беше ясна - да смаже руската икономика насилствено“, каза руският президент Владимир Путин миналата седмица по време на годишния международен икономически форум в Санкт Петербург. "Те не успяха. Очевидно това не се случи."

В края на февруари, след първоначалния спад на рублата и четири дни след началото на инвазията в Украйна на 24 февруари, Русия удвои основния лихвен процент на страната до невероятните 20% спрямо предишните 9,5%. Оттогава стойността на валутата се е подобрила до степен, че е понижила лихвения процент три пъти, за да достигне 11% в края на май.

Рублата всъщност стана толкова силна, че Централната банка на Русия активно предприема мерки, за да се опита да я отслаби, опасявайки се, че това ще направи износа на страната по-малко конкурентоспособен.

Но какво всъщност стои зад покачването на валутата и може ли то да се запази?

Русия има рекордни приходи от петрол и газ. Тя е най-големият износител на газ в света и вторият по големина износител на петрол. Неин основен клиент? Европейският съюз, който купува руска енергия за милиарди долари на седмица, като в същото време се опитва да накаже страната със санкции.

Това постави ЕС в неудобно положение – сега съюзът е принуден да изпраща повече пари на Русия за покупки на петрол, газ и въглища, отколкото изпрати на Украйна като помощ, казват CNBC.

И с цените на суровия петрол “Брент“ сa 60% по-високи от това време миналата година, въпреки че много западни страни ограничиха изкупуването на руски петрол, Москва все още прави рекордни печалби.

През първите 100 дни на войната Русия-Украйна, Руската федерация е спечелила 98 млрд. долара приходи от износ на изкопаеми горива, според Центъра за изследвания на енергията и чистият въздух, изследователска организация, базирана във Финландия. Повече от половината от тези приходи идват от ЕС, около 60 млрд. долара. 

И докато много държави от ЕС възнамеряват да намалят зависимостта си от руския внос на енергия, този процес може да отнеме години – през 2020 г. съюзът разчита на Русия за 41% от вноса на газ и 36% от вноса на петрол, според Евростат.

Това отразява ли реалната руска икономика?

Министерството на икономиката на Русия заяви в средата на май, че очаква безработицата да достигне близо 7% тази година и че връщането към нивата от 2021 г. са малко вероятни поне до 2025г.

От началото войната в Украйна хиляди международни компании напуснаха Русия, оставяйки след себе си огромен брой безработни руснаци.

Чуждестранните инвестиции са понесли огромен удар и бедността се е удвоила само за първите пет седмици от войната, според руската федерална статистическа агенция "Росстат“.

Дори руската статистическа агенция призна, че броят на руснаците, живеещи в бедност, е нараснал от 12 млн. на 21 млн. души през първото тримесечие на 2022 г.


Още по темата: общо новини по темата: 4480
20.11.2024 »
20.11.2024 »
10.10.2024 »
04.10.2024 »
25.09.2024 »
21.09.2024 »
предишна страница [ 1/747 ] следващата страница

Още новини от Международни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/mejdunarodni/Ruskata-rubla-dostigna-rekordno-visoko-nivo-1292543
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.