© | Българската политика е доста объркана, безпомощна и неспособна да постави задачи няколко месеца напред.Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ Ивайло Калфин, заместник министър-председател и министър на труда и социалната политика във второто правителство на Бойко Борисов от 7 ноември 2014 г. "Аз мисля, че партиите не са готови да управляват държавата. Въпросът е, че няма по-различен избор от тях, така или иначе държавата по този начин трябва да се управлява. Виждам, че примерно ГЕРБ се опитва да прави всякакви компромиси, за да се състави правителство, а в същото време продължава да издига червени линии, каквито има още повече от ПП и ДБ. Така че не виждам как по подобен начин може да се стигне до съгласие“.
Аз си спомням много години борбата да се мине изцяло на машинно гласуване и мисля, че то показа ползите си, заяви Калфин. "Много е странно, че партии като ГЕРБ, които спечелиха мнозинство с машините, сега искат да ги махнат“.
Всяка държава има своите вътрешни проблеми, трудни избори, трудни коалиции, допълни политикът. "Въпросът е, че ако още повече продължи в България парализата и неспособността на партиите да съставят правителство, това вече ще стане проблем и за нашите партньори в чужбина. Планът за възстановяване и устойчивост се работи от четири правителства, а той още не е започнал да се изпълнява.“
Идеята беше чрез Плана за възстановяване и устойчивост да се модернизират икономиките на страните, да се възстановят от ковид, но дойде войната в Украйна, смениха се някои от приоритетите, но това все пак остава основна задача – да променим икономиката си и да я направим конкурентоспособна, смята Калфин. "Как да се модернизира икономиката – това няма да го чуете обаче никъде от никого.“
Рано или късно въглищните централи ще се закрият, въпросът е дали ще се закрият сега, до 2025 г. трябва да се намали капацитетът, а до 2040 г. да бъдат закрити, това са ангажименти, приети от предишно българско правителство, категоричен е Калфин. "Днес сме се фиксирали в тях, но нито се работи по някакъв начин, нито се прави нещо, за да се компенсира подобна загуба“. |