Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Зинаида Златанова: ЕК съди България за невъвеждането на чисти автобуси и електронно таксуване
Автор: ИА Фокус 17:14 / 20.04.2023Коментари ()2034
©
Европейската комисия дава България на Съда на Европейския съюз по три случая, свързани с европейското законодателство. Какви ще са последиците от това отговаря в Аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Зинаида Златанова, бивш заместник министър-председател и министър на правосъдието и ръководител на представителството на Европейската комисия в България. 

"Това е една съвсем обичайна практика. Тя се основава на договорите за Европейски съюз и Договора за функциониране на Европейския съюз, и мисля че така широката общественост вече е доста запозната с т.нар. наказателни процедури. Съдебната фаза всъщност е вторият етап от наказателната процедура. Тя има два етапа: административен и съдебен. В административния етап първо се отправя запитване до потенциалната държава нарушител. След като Европейската комисия получи този отговор, в зависимост от това дали той е задоволителен или не, или се прекратява процедурата в административната й фаза, или се преминава към втората част на административната фаза, когато Европейската комисия излиза с обосновано становище затова, че смята себе си за права, а не съответната държава потенциален нарушител. 

В нашия случай, ние сме вече в съдебната фаза, т.е. административната фаза вече сме я преминали, на два пъти сме обяснили на Европейската комисия нашата позиция, тя не е приета, и затова вече Европейската комисия отнася спора към Съда на европейските общности. Т.е. ние се намираме в последната съдебна фаза. И това означава, че досега не сме успели да обясним или пък не само да обясним, но и ефективно да въведем, или да приложим някакво законодателство, в случая говорим за тези три европейски акта, за които вече широко се разбра", поясни Зинаида Златанова. 

Ако ние междувременно, докато тече съдебното дело в Съда на европейските общности срещу България, въведем тези 3 директиви в националния правен ред, делото ще се върне в административна фаза процеса и ние ще нотифицираме към Европейската комисия, че сме изпълнили вече изискванията. И ако Европейската комисия каже, че няма повече нарушение, тогава няма никаква опасност делото да приключи с вреда за България. Ако това не се случи, делото ще си продължи и такива дела обикновено завършват с глоби към съответната държава. Каква ще е тя, не може все още да се каже. 

Златанова обясни още, че два от нормативните акта, които са в транспорта, са съответно от 2014, 2019 година. Т.е. имало е достатъчно време да бъдат въведени в националния правен ред. Двата акта в транспорта са съответно за чисти автомобили и за електронно таксуване, като цяло те имат много важно бизнес измерение. И тук България не е изпълнила целта за определеното количество поръчка на чисти автобуси, което е в услуга на всички нас, тъй като въздухът ще бъде по-чист в градовете без съмнение, а това ще допринесе за декарбонизацията. А във втория случай - електронното таксуване не сме сами, а заедно с Полша сме изправени пред съда. Това затруднява свободното движение на търговския трафик на територията на Европейския съюз, тъй като България и Полша са въвели свои собствени режими на таксуване, които не са съвместими с европейските.  

Комисията отчита и неизпълнение на правилата за експлоатация и предлагането на пазара на натуралните минерални води. Това е малко странно обвинение за нас. Това е въпрос, по който България отдавна спори с Комисията, десетилетия вече. В този спор е замесен вътрешен търговски въпрос. "Това, което е важно да кажем, е, че това неизпълнение няма пряко отношение към здравето или правата на потребителите, както и към качеството на минералната вода", поясни Зинаида Златанова.


Още новини от Международни новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/mejdunarodni/Zinaida-Zlatanova-EK-sudi-Bulgariya-za-nevuvezhdaneto-na-chisti-avtobusi-i-elektronno-taksuvane-1647213
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.