Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Имаме ли невидим "шпионин" в телефона си?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:42 / 25.04.2023Коментари ()3059
©
Нов шпионски софтуер, подобен на печално известния “Пегас", отново се оказа свързан с България. Докато за предишния страната ни бе наречена хъб за разпространението му, за новата програма се знае, че е създадена от канадската компания “КуаДрийм". Засечени са били сървъри, базирани и у нас, чрез които са следени обекти.

Връзката с “Пегас", използван за шпиониране в различни държави е, че компанията, която го е програмирала, е основана от бивш израелски военен. Преди това той е работил в NSO Group, която произведе “Пегас".

Възможностите на “КуаДрийм" са наглед неограничени. Веднъж проникнал в телефона или компютъра, софтуерът може да записва телефонни обаждания, да снима, както и да рови из всички файлове в телефона. Всичко това се случва в невидим за собственика на телефона прозорец.

Софтуерът също така позволява достъп до данни, съхранявани в облачното хранилище, и има функция за самоунищожаване, за да скрие присъствието си, след като вече не се използва. 

Поне петима души са били следени с тази нова програма. Те са се намирали в Северна Америка, Централна Азия, Югоизточна Азия, Европа и Близкия изток. Сред тях има журналисти, политици и член на неправителствена организация, заявиха от “Ситизън лаб" - организацията, която съобщи за програмата, също е канадска. Тя е идентифицирала сървъри в 10 държави, които са получавали данни от устройствата на жертвите, включително Израел, Сингапур, Мексико, ОАЕ и България.

Шпионският софтуер е бил продаван на правителства, включително тези на Сингапур, Саудитска Арабия, Мексико, Гана, Индонезия и Мароко, твърди “Ситизън лаб".

Темата за частния шпионски софтуер излезе на преден план в международен план, след разкритията за “Пегас". До юли 2021 г. медийно разследване разкри списък с повече от 50 000 души, които са били следени. Това предизвика скандали и съдебни дела в няколко държави, а ЕП създаде специална разследваща комисия по въпроса.

Оказа се, че 14 държави в ЕС са признали, че притежават софтуера. Взели го легално, но не било ясно колко страни още разполагат с него. В Полша и Унгария програмата се ползвала не само за следене на терористи. Тези с достъп до нея следели не само опозицията, а и вътрешнопартийни опоненти. В Саудитска Арабия пък се стигна до убийството на опозиционен журналист, пише "24 часа".


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Imame-li-nevidim-shpionin-v-telefona-si-1652551
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.