Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Проблем на имотния пазар в България! Такъв голям брой необитавани жилища няма никъде другаде
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:11 / 20.06.2023Коментари ()8516
©
57% от българите между 15 и 29 години живеят в пренаселени жилища. Страната ни е втора в Европа по този показател, сочат данните на Евростат за 2021 година. Добрата новина е, че делът им намалява, разказва Альоша Шаламанов в репортаж за БНТ.

Пак според Евростат 37% от населението у нас живее в пренаселени жилища. А според националната статистика близо 40 на сто от жилищата в България са празни. На този фон строителството на нови жилища продължава. Заради инфлацията и повишаващите се лихви по кредитите, обаче малко хора могат да си купят нов дом.

"Има хора, които с цел да съхранят парите, си са ги купили. И след пет години, когато се покачат продажните цени на имотите, да ги препродадат", посочи Илиана Рашкова - зам.-председател на Националното сдружение "Брокери за недвижими имоти".

Има и жилища, които стоят празни, защото собствениците им са в чужбина. А заради понижаването на цените на наемите много собственици предпочитат имотите им да останат необитаеми.

"Тук нямаме законодателство, което да даде правата на един наемодател как бързо и лесно да потърси през съда правата си за щетите, които са му нанесени на жилището. Хората предпочитат да не си дават имотите под наем", коментира Илиана Рашкова.

Има и случаи, в които наематели освобождават квартирата, защото са се сдобили със собствен дом.

"Наемната вноска и вноската към ипотеката, за да платиш кредита си към банката, е почти изравнена", посочи още Рашкова.

Големият брой необитаеми жилища се отразява на имотния пазар. И на общинските хазни.

"Общините губят приходи от данъци и такси, Необитаемите жилища се рушат. Такъв голям брой необитавани жилища аз поне не знам в друга европейска страна да има", заяви Минчо Бенов - директор на фондация "Хабитат България".

У нас жилищна стратегия на практика не е приета. В някои европейски държави необитаваните жилища се облагат с по-високи данъци.

"Само един пример ще ви дам от Франция. Там жилища, които стоят празни, собствениците дължат за тях 25% от пазарния наем, който биха получили за годината", посочи Минчо Бенов.

В някои държави работят така наречените социални наемни агенции. Те правят връзката между хазяин и наемател. И са гарант, че квартирантите няма да трупат сметки и ще стопанисват добре имота.

"От друга страна работят с наемателите, особено когато става въпрос за групи, които са в някаква уязвимост и могат целево да ги подпомагат. Да им субсидират наема. Така че те да получават на под пазарната цена достъп до жилище", коментира Минчо Бенов.


Още новини от Национални новини:

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Problem-na-imotniya-pazar-v-Bulgariya-Takuv-golyam-broi-neobitavani-zhilishta-nyama-nikude-drugade-1721952
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.