© | Още от своето създаване Атлантическият съвет на България постави някои според нас много важни въпроси, свързани с публичното пространство, което доминира в София, в Пловдив, в големите градове, на практика в цяла България. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" политологът доц. Момчил Дойчев – съпредседател на Атлантическия съвет на България.
"На практика цяла България е превърната в един ретро социалистически музей. Във всеки по-голям град, във всеки град дори, дори в някои села е пълно с комунистически, руски, съветски паметници и чужденец не може да разбере къде всъщност се намира.
Президентът Стоянов беше писал наскоро, т.е. докато беше президент всъщност, че като покани чужди гости и като ги прекарат през София, навсякъде основните паметници, основните улици, основната катедрала на България носят не български имена, а това са имена на руските "освободители“ и съветските окупатори. Особено доминиращи са паметниците на Съветската армия в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, къде ли не, в цяла България", добави Дойчев.
Според Атлантическия съвет публичното пространство трябва да бъде доминирано от български, а не от чужди, още повече на окупаторска армия паметници. И поради тази причина за пореден път те се обръщат към демократичната общност и нейните партии, които имат мнозинство в парламента и тези, които се определят като евроатлантически и имат квалифицирано мнозинство.
Става дума най-вече за страничните паметници, които спокойно могат да бъдат поставени в Музея на социалистическото изкуство. Но не може над София да се размахва "Шпагина“ на съветския окупатор. Това също не може да бъде и в Пловдив, където "Альоша“ на хълма доминира, а долу е сгушено малкото бюстче на Васил Левски, на Апостола на българската свобода, което е позорно. Левски да е горе, не трябва да има изобщо паметници на окупатори и още повече те да се честват като освободители", каза още доц. Момчил Дойчев. |