© Фокус | Ескалация във военно отношение и сблъск между израелци и палестинци няма да има, тъй като в момента израелската армия е организирана, тя е в настъпление, 300 хиляди души са там, докато палестинците вече се крият, държат заложниците, те са в отбранителна позиция. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" журналистът Иван Гарелов.
По думите му това, което пречи на двете общества да се разберат, са външното влияние и вътрешните противоречия.
"Най-близо до мира бяха Израел заедно с палестинците, когато начело на Израел като министър-председател са били бивши генерали, които са станали национални герои - от Моше Даян, Ариел Шарон, Ицхак Рабин, който убиха, Ехуд Барак. Те понеже знаят цената на мира. Второ, те не се страхуват, че някой може да ги упрекне, те са герои и са извоювали славата си, никой не може да ги упрекне, че те са мекушави или отстъпчиви. А и на тях между другото палестинците много повече вярват.
Най-реалистично смятам, че проблемът можеше да бъде разрешен, независимо от кръвопролитията и сегашното кръвопролитие и това, което предстои тези дни да се случи, защото ще се случи много страшно нещо, доколкото поне ми изглежда. Независимо от това ще се намери решение, и те даже по-скоро ще правят не двете държави, а по-скоро трябва да живеят в една държава, за да се пазят от съседите си, които не винаги са добродетелни. Когато те не воюват помежду си, ще се пазят от външните хора, разбира се, всеки трябва да си има своята автономия", коментира Иван Гарелов.
Той обърна внимание на позициите на САЩ, ЕС и ООН: "Свалям шапка и отдавам дължимото на позицията на съюзниците, които са в лицето на САЩ и Европейския съюз и на ОНН, разбира се. Всички те в своите декларации правят достатъчно ясни намеците, просто трябва да го четеш внимателно, достатъчно ясни намеци към Израел да не се увлича, неговата реакция да е неадекватна на това, което се е случило на самите тях. Т.е. да не изпада в кръвопролитие, погром страхотен и т.н., който ще върне топката обратно. Защото после световното обществено мнение пък ще тръгне в обратната посока". |