© | "Протестиращите нефтохимици не са наши синдикални членове, но съм сигурен, че хората имат своите основания да се тревожат за работните си места, макар че, дори и при режим без дерогация, рафинерията ще продължи да работи. В по-дългосрочен план, мисля че работните им места са защитени". Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в ефира на NOVA.
"Не сме сигурни, че сме ползвали тази отстъпка. Бензинът и дизелът трябваше да бъде по-евтин за българите заради дерогацията. Очевидно "Лукойл" печели повече отколкото трябва", каза той. Смисълът на дерогацията беше затова, че сме най-бедни в Европа, допълни Димитров. Той не вижда опасност за декапитализиране на "Булгартрансгаз".
Относно въглищните централи, той изтъкна, че има яснота, че въглищата ще намаляват с годините. "Ако стигнат до 200 евро, това е убийствено. Не мисля, че друга заместваща мощност има шанс да гарантира енергийната сигурност на България, освен ядрената. Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде построен между 2033-34 г. Какво ще правим дотогава, нямам отговор", каза Димитров. |