© Plovdiv24.bg | | Болните у нас се лекуват основно с лекарства, създадени в средата на миналия век, стана ясно по време на семинар на фармацевтичния бизнес, който се проведе в Созопол вчера.Става дума за т.нар. генерични медикаменти, които са по стари формули, на които е изтекъл срокът на патентна защита и могат да бъдат произвеждани свободно от компаниите, обясни специалистът по регулация на фармацевтичния пазар д-р Борислав Борисов. У нас тези лекарства в голямата си част са открити и разработени преди 30-40 години и заемат 70% от пазара, обясни той.
България е на първо място в Европейския съюз и сред първите десет в света по употреба на такива медикаменти. Само руснаците ни изпреварват по лечение с хапчета от миналия век, при тях те заемат 96% от пазара.
Генеричните лекарства са предпочитани у нас пред новите оригинални заради значително по-ниските цени.
Пазарът на медикаменти в България бележи скок с 10 на сто само от началото на годината досега. Това прави 1 милиард лева, показва анализ на IMS Health - България (Световната асоциация за наблюдения и анализ на фармацевтичния пазар и здравеопазването).
Разходите за медикаменти у нас растат, тъй като много болни отлагат лечението си, когато болестта напредне, заради безпаричие или нямат здравни осигуровки, за да си правят профилактични прегледи. Затова те се лекуват неадекватно с бабини рецепти. Към нормално лечение пристъпват едва когато заболяването напредне и се налагат по-скъпи лекарства и в по-големи количества, обясни директорът на международната асоциацията в България Кунчо Трифонов.
В същото време, колкото и да е болен, българинът първо си осигурява цигарите и алкохола, а едва каквото остане дава за медикаменти. Средногодишно за лекарства харчим 1.4 млрд лева. За алкохол обаче хвърляме 2 млрд лв., а за цигари 2.5 млрд лева.
Пазарът на лекарства в нашата страна е повишил ръста си, след като в позитивния лекарствен списък, по който се отпускат безплатни и с намаление медикаменти, бяха включени много нови позиции. Даването право на джипитата да изписват лекарствени продукти за заболявания, за които такова право имаха само лекарите специалисти, също е допринесло за това.
Източник: в. "Монитор" |