© Plovdiv24.bg | | Болниците ще бъдат разделени на три категории в зависимост от качеството на здравните услуги, които предлагат. Здравната каса пък ще им плаща по клинични пътеки, коригирани със съответния за нивото им коефициент. Това обяви вчера здравният зам.-министър проф. Иван Миланов. Tой предупреди делението да не се сравнява със звездите на хотелите. Категоризацията копирала практиката на Западна Европа, където болниците се делят на три нива в зависимост от медицинската апаратура и квалификацията на персонала си. Според тежестта на диагнозата си пациентите ще бъдат насочвани към съответното ниво лечебно заведение, коментира той.Научните медицински дружества пък ще трябва да решат всяко от тях какви критерии ще покрива. Все още няма яснота колко ще са суперболниците в България, които ще лекуват най-сложните заболявания, но до месец здравната карта трябва да е готова и тя ще покаже техния брой, твърди проф. Миланов. По този начин пациентът ще знае какво качество на лечение ще получи във всяка болница и ще може да избира.
Идеята да се плаща за едно и също заболяване различна сума на лечебните заведения е стара, но плановете за здравна реформа я поставят отново на дневен ред. Високотехнологичното лечение винаги излиза по-скъпо заради поддръжката на техниката и екипите. По тази причина и болниците ще получават за една и съща пътека различно заплащане, пояснява проф. Миланов.
Завишението няма да е голямо, но все пак ще отчита нивото на съответното лечебно заведение. Например, ако за клиниките от най-ниската категория сумата е единица, останалите ще получават съответно по 1,1 и 1,2, поясни проф. Миланов.
Здравното министерство може да направи предложението, но то трябва да бъде обсъдено и прието от НЗОК и Българския лекарски съюз при договарянето на Националния рамков договор за 2011 г., смята проф. Миланов. |